Podświetlenie ściany z cegły - jak uzyskać ciekawy efekt?

Ceglaną ścianę w domu należy oświetlić przede wszystkim tak, by nie utracić jej ascetycznego i surowego wyglądu. Pomogą w tym m.in. ciepłe barwy światła.

Duża popularność loftów w budynkach poprzemysłowych w ostatnich latach sprawiła, że coraz więcej osób chce wykorzystać cegłę do aranżacji swoich wnętrz. Surowiec w postaci całych cegieł albo ceglanych płytek można pozyskać od np. od firm specjalizujących się w rozbiórkach starych budynków. Można też zdać się na imitacje starej albo nowoczesnej cegły.

Bez względu na wybór, nawet jedna ściana z cegły (albo tylko odpowiednio eksponowany fragment) może nadać wyjątkowego charakteru pomieszczeniom w mieszkaniu czy domu. Warto jednak pomyśleć o zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia.


Podświetlenie ściany z cegły. Wiele zależy od pomieszczenia

Cegła - w zdecydowanej większości czerwona - jest materiałem bardzo często wykorzystywanym w sypialniach. A skoro tak, to przy jej podświetleniu powinno się mieć na względzie przede wszystkim stworzenie uspokajającej i relaksującej aranżacji. Mogą w tym pomóc np. proste, surowe lampy ścienne z odsłoniętymi dekoracyjnymi żarówkami – ważne jednak, by dawały one ciepłe światło. W połączeniu z cegłą wprowadzą do pomieszczenia przytulny nastrój. Podobny efekt można uzyskać przy odpowiednim doborze lamp stojących - w tym przypadku również warto pamiętać, by miały one nieco rustykalny, pasujący do cegły wygląd.

Inaczej wygląda sprawa oświetlenia, gdy ściana z cegły znajduje się w salonie. W takim przypadku należy pamiętać, że pomieszczenie to spełnia szereg funkcji i światło nie powinno działać zbyt relaksująco.

Pomysłowym rozwiązaniem, które pomoże podkreślić surową fakturę cegieł i ich różnorodność, może być np. zastosowanie ledowej listwy na długości całej ściany, zamontowanej przy podłodze. Jeżeli chodzi o kolor światła, warto rozważyć ciepłą biel.

Projektując tego typu rozwiązanie trzeba mieć na uwadze to, że ledowa listwa jest elementem wyłącznie dekoracyjnym. Nie zastąpi innych źródeł światła, które powinny być dopasowane do różnych części salonu. Odpowiednie oświetlenie może np. optycznie powiększyć, poszerzyć lub podwyższyć pomieszczenie. W wysokim salonie, w którym znajduje się ściana z cegły, może też sprawdzić się surowa lampa na długim przewodzie, wisząca tuż nad stołem.

Ledowe listwy z ciepłym, białym światłem sprawdzą się też do oświetlenia ceglanych powierzchni na korytarzu czy przy schodach w domu. Nie tylko ozdobią one ścianę, ale również spełnią funkcję użytkową, oświetlając domownikom drogę.

Ceglana ściana w kuchni i łazience. Jakie wybrać światło?

Czasami odpowiednio zaimpregnowaną cegłę wykorzystuje się też do ozdobienia łazienki czy kuchni. Jednym z ciekawych efektów będzie podświetlenie ceglanej ściany nad kuchennym blatem za pomocą wiszących reflektorów, które pod odpowiednim kątem będą tworzyć pionowe smugi światła. Podobne rozwiązanie może się również sprawdzić w łazience, przy czym w tym pomieszczeniu można pozwolić sobie na cieplejsze barwy światła - podobnie jak w sypialni wprowadzą one do pomieszczenia spokojniejszą i bardziej relaksującą atmosferę.

Bez względu na wybór rozwiązania, w ofercie sklepu EL12.com znaleźć można żarówki o różnej mocy i barwie światła, a także oprawy renomowanych producentów, które sprawdzą się we wspomnianych wyżej zastosowaniach.

Podświetlenie białej cegły. Na co zwrócić uwagę?

Właściciele nieruchomości czasami decydują się też na to, by cegłę w pomieszczeniu pomalować na biało. Daje to świeży, lekki efekt, rozjaśniając pomieszczenie, powiększając je optycznie i jednocześnie zachowując indywidualny charakter.

Jasna ceglana ściana zwykle lepiej sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu, takim w którym będą dominować elementy białe i czarne. Warto pamiętać, by w takim przypadku podświetlenie ściany było dopasowane do charakteru całości. Np. biała ściana może być doskonałym miejscem do ekspozycji rodzinnych zdjęć w prostych i niezbyt szerokich ramkach. Pomysłowym uzupełnieniem takiego wystroju będą niewielkie kinkiety, które odpowiednim światłem zwrócą uwagę nie tylko na zdjęcia, ale również przekształcą nierówności w fakturze cegieł w dodatkową ozdobę.