Podświetlenie telewizora - jak uzyskać wyjątkowy efekt?

Umiejętnie zaprojektowane i wykonane podświetlenie telewizora pozwala osiągnąć bardzo ciekawy efekt dekoracyjny, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na wzrok osoby wpatrującej się w obraz. Już tylko z tych dwóch powodów warto jest wykonać taki rodzaj oświetlenia tym bardziej, że ewentualna zamian nie wymaga wcale dużych nakładów pracy.

W sytuacji, gdy oglądamy telewizor przy wyłączonym głównym oświetleniu, w pomieszczeniu panuje półmrok, a sam odbiornik emituje bardzo jasne światło. Tak duży kontrast powoduje, że wzrok może szybko się męczyć. Ratunkiem dla oczu będzie np. oświetlenie ściany za telewizorem co złagodzi efekt różnicy. Jaskrawy ekran nie będzie wyraźnie odcinał się od przyciemnionego otoczenia, natomiast będzie między nimi łagodna poświata.

Co wykorzystać do podświetlenia telewizora?

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wykorzystanie taśmy LED. Warto zdecydować się na wersję z mocnymi żarówkami, łącząc ją ze ściemniaczem. Dzięki temu łatwiej dostosujemy oświetlenie do otoczenia oraz do samego obrazu w telewizorze, ponieważ zbyt mocne światło po prostu można przyciemnić, ale już ze zbyt słabym nic nie zrobimy.

Aby osiągnąć ciekawszy efekt można zdecydować się na taśmy LED emitujące różne kolory światła (tzw. wielokolorowe taśmy RGB). Zarówno w jednym jak i drugim rozwiązaniu wygodnym dodatkiem oprócz ściemniaczabędzie też pilot. Tym sposobem, siedząc wygodnie przed telewizorem, dokładnie dostosujemy oświetlenie np. do pory dnia albo nawet własnego nastroju i samopoczucia. Sterowniki do wielokolorowych taśm LED pozwalają nie tylko na zmianę koloru, w jaki świeca żarówki, ale mają też np. zaprogramowane różne efekty (np. stroboskop, błysk, miękka poświata).

W ofercie producentów są też specjalnie gotowe do montażu profesjonalnie polutowane systemy oświetlenia do odbiorników telewizyjnych. Wystarczy przykleić do obudowy telewizora profesjonalnie zlutowane oraz zabezpieczone taśmy LED, a następnie podłączyć zasilanie do gniazdka 230V. Są też systemy zaprojektowane tak, aby podłączać je do telewizora za pomocą gniazda USB.

Profesjonalny system oświetlenia do telewizora składa się z kompletu elementów, wśród których najważniejsze to: listwy LED, zasilacz oraz (opcjonalnie) sterownik LED wraz z pilotem. Decydując się na zakup takiego zestawu warto pamiętać o komplecie opasek zaciskowych, umożliwiających uporządkowanie okablowania. Tym sposobem poprawimy nie tylko estetykę, ale i bezpieczeństwo użytkowania całego rozwiązania.

Nie tylko białe światło

Prosty system oświetleniowy do montażu na odbiorniku telewizyjnym można zamówić na dokładny wymiar, co pozwala uniknąć kłopotów z montażem. Na etapie projektu oświetlenia wartozastanowić się nad wyborem koloru świecenia, ponieważ można zdecydować się na stonowane, delikatne białe barwy ciepłe, ale też wyraziste zimne lub neutralne.

Na rynku dostępne są też bardziej zaawansowane zestawy, w skład których wchodzą oprawy emitujące nie tylko białe, ale i kolorowe światło. Tego rodzaju oprawy doskonale sprawdzają się w salonie czy pokoju dziecięcym do tworzenia ciekawych efektów dekoracyjnych. Wystarczy jednak skonfigurować systemy z telewizorem czy komputerem, aby kolor emitowanego przez nie światławspółgrał z barwami widocznym na ekranie.

Oświetlenie odbiornika telewizyjnego może służyć także jako dodatkowe światło w pomieszczeniu. Jeśli system oświetleniowy zasilany będzie niezależne od telewizora, będzie można użyć go do zbudowania nastroju lub do uatrakcyjnienia wnętrza także przy wyłączonym odbiorniku.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne