Przedłużacz do kosiarki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wielkość ogrodu często nie pozwala na podłączenie kosiarki bezpośrednio do gniazdka znajdującego się w domu lub w garażu. Przedłużacz, którego użyjemy, powinien być odpowiedniej jakości, bo od tego zależy nie tylko wygoda pracy, ale także bezpieczeństwo zasilanych urządzeń.

Kupując tani przedłużacz do kosiarki, co prawda oszczędzamy, ale jednocześnie narażamy się na zniszczenie nierzadko drogiego sprzętu. Aby wybrać odpowiedni przedłużacz należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • jego długość,
  • przekrój przewodu,
  • zalecenia producenta kosiarki,
  • klasę szczelności,
  • atesty,
  • uziemienie.

Długość przedłużacza do kosiarki

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie przedłużacza jest zwykle jego długość. Standardowe przedłużacze przeznaczone do użytku zewnętrznego mają długości 5, 10, 20 lub 25 metrów, ale na rynku znaleźć można nawet takie o długości 100 metrów. Nie warto jednak kierować się zasadą „im dłuższy tym lepszy”. Dlaczego?

Im dłuższy przewód, tym łatwiej o jego uszkodzenie podczas użytkowania, przechowywania lub zwijania. W przypadku bardzo długich przedłużaczy, ich prawidłowe zwinięcie jest czasochłonne, więc większość użytkowników robi to bardzo pobieżnie, co negatywnie wpływa na stan przewodu.

Oczywiście istnieje możliwość zakupu przedłużacza wyposażonego w tzw. zwijak bębnowy. Daje on możliwość zwinięcia i rozwinięcia przewodu w kilkanaście sekund. Większość producentów zaznacza jednak, że żeby bezpiecznie użytkować taki przedłużacz, należy każdorazowo rozwinąć go do końca. W przeciwnym wypadku może dojść do jego przegrzania. Im więcej przewodu na bębnie, tym gorzej odprowadzane jest ciepło.

Poza tym podłączenie kosiarki do zasilania za pomocą częściowo zwiniętego przedłużacza zmniejsza efektywność pracy urządzenia. Najlepiej więc zawsze dobierać rozmiar przedłużacza do wielkości ogrodu, a zamiast dopłacać za jego długość, zainwestować w osprzęt od sprawdzonego producenta, cechujący się z dużą żywotnością,

Przekrój żył

Powinniśmy również zwrócić uwagę na budowę przewodu, a przede wszystkim na przekrój żył. Większość przedłużaczy wyposażona jest jedną, dwie lub trzy żyły o przekroju 1,5 mm2. Taki wymiar jest wystarczający dla większości domowych urządzeń – większe przekroje przeznaczone są dla urządzeń mocniej obciążających sieć, czyli np. maszyn budowlanych. Należy pamiętać, że wartość ta nie powinna być jednak niższa niż 1 mm2., ponieważ przewód o małym przekroju łatwo przeciążyć, co w skrajnym przypadku mogłoby doprowadzić nawet do zapłonu.

Żyła, która ma przekrój 1,5 mm2. pozwala bezpiecznie podłączyć urządzenia elektryczne o sumarycznej mocy nie większej niż 3500 W. Taki przewód oznaczony będzie np. tak: 3G1,5. Oznacza to, że znajdują się w trzy żyły, a każda z nich ma pożądany przez nas przekrój, czyli 1,5mm2.

Klasa szczelności

Przedłużacz potrzebny do zasilenia kosiarki powinien być opisany przez producenta jako sprzęt z przeznaczeniem do użytku w warunkach zewnętrznych. Oznacza to przede wszystkim odporność na wilgoć i kontakt z wodą. Każdy osprzęt elektryczny powinien mieć klasę szczelności określoną według IP, czyli International Protection Rating.

Bezpieczny przedłużacz, do którego będziemy podłączać kosiarkę, powinien być oznaczony symbolem IP44 lub wyższym. Oznacza to, że możemy z nich korzystać np. podczas deszczu.