Punkt elektryczny - czym jest i ile kosztuje?

Punkt elektryczny jest pojęciem wykorzystywanym głównie przy tworzeniu kosztorysów instalacji elektrycznych. Im więcej punktów w instalacji, tym droższe jest jej wykonanie. Niestety zdarzają się różnice w rozumieniu tego pojęcia, dlatego zdefiniowanie punktu elektrycznego znacznie upraszcza szacowanie i weryfikację kosztów prac przy instalacji elektrycznej.

Przy szacunkowej wycenie prac i robót elektrycznych trzeba wziąć po uwagę takie składowe, jak: prace instalacyjne (obejmują one m.in. punkt oświetlenia, punkt pojedynczego gniazda elektrycznego czy punkt włącznika), prace montażowe (m.in. montaż gniazd antenowych, elektrycznych i telefonicznych, montaż włączników, opraw i lamp, montaż osprzętu rozdzielni itd.), prace ziemne (np. wykop, ułożenie folii w wykopie, ułożenie przewodu). Do tego doliczyć należy jeszcze koszty pracy, osobno płatne są też np. pomiary elektryczne i montaż rozdzielnicy.

Punkt elektryczny może być różnie definiowany

Często zdarza się, że instalacja elektryczna jest wyceniania na podstawie liczby punktów elektrycznych. Jako pojedynczy punkt elektryczny najczęściej rozumie się takie elementy, jak: gniazdo 1-fazowe, wypust oświetleniowy, przełącznik schodowy/krzyżowy, zasilanie gniazda siłowego, zasilanie dodatkowych rozdzielni, zasilanie innych urządzeń (np. rolety, zasilanie oświetlenia ogrodowego, bramy itp.), instalacje teletechniczne (telefon, domofon, telewizja, internet, sterowanie pieca itp.).

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że poszczególne elementy mogą być różnie „punktowane”. I tak zasilanie gniazda siłowego 400 V liczy się jako 3 punkty elektryczne; w przypadku zasilania dodatkowych rozdzielni w domu wolnostojącym zasilanie 1-fazowe do 7 metrów ułożonego przewodu na ścianie to 1 punkt, zasilanie 3-fazowe do 7 metrów ułożonego przewodu na ścianie to 3 punkty. Natomiast zasilanie innych urządzeń w domu, do których potrzebne jest oddzielne zasilanie, liczone jest jako punkt co 7 metrów bieżących instalacji.

Jako punkt elektryczny możemy określić też: puszkę włącznika wraz z doprowadzonym kablem, przewód z rozdzielni do puszki włącznika, wypust oświetleniowy niezakończony puszką, przewód z puszki włącznika do lampy, wypusty pod kinkiety, oświetlenie sufitowe, wypust pod zasilanie urządzeń typu wentylator czy nawiew.

Jak wycenić koszt wykonania instalacji elektrycznej

Ponieważ punkty elektryczne mogą być różnie definiowane, nie można łatwo określić ich ceny. Średni koszt wykonania jednego punktu to około 40–70 zł, jednak w zależności od zakresu prac, stopnia ich skomplikowania i wielkości instalacji, a nawet w zależności od regionu Polski, stawki mogą znacząco różnić się od siebie.

Niestety przy tym sposobie rozliczania często dochodzi do nieporozumień pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Sporne są takie kwestie, jak np. to czy dwa sąsiednie gniazda w jednej ramce to jeden, czy dwa punkty albo czy lampa sufitowa i uruchamiający ją łącznik na ścianie to jeden, czy dwa punkty.

Dlatego, zdaniem ekspertów, lepiej jest określić w umowie z wykonawcą konkretny zakres prac i ustalić, że jego zadaniem jest wykonanie instalacji zgodnie z konkretnym projektem w ustalonej cenie. Doprecyzowanie na wstępnie niejasnych kwestii pomoże uniknąć problemów z ostatecznym rozliczeniem.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne