Rodzaje wiertarek. Jaki model wybrać?

Wybierając konkretny model wiertarki trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, do jakich prac będzie ona potrzebna, czyli jakiego rodzaju otwory mamy zamiar nią wykonywać i w jakiej powierzchni.

Najogólniej wiertarki można podzielić na dwa rodzaje: profesjonalne (przeznaczone do skomplikowanych i długotrwałych prac budowlanych) oraz amatorskie (do użytku domowego). Te przeznaczone dla majsterkowiczów – amatorów najczęściej charakteryzują się nieco słabszymi parametrami, ale również niższą ceną. Wiertarka „codziennego użytku” ma mniejszą moc i niższą odporność na obciążenie, jednak nie należy się obawiać, że nie podoła przeciętym pracom domowym. Sprzęt tego rodzaju jest też lżejszy i jednocześnie mniej trwały od urządzeń przeznaczonych dla profesjonalistów.

W ofercie sklepu EL12.com znaleźć można elektronarzędzia o różnym profilu specjalizacji, różnej mocy i wielu producentów. Posiadamy także dodatkowe elementy wyposażenia do tych urządzeń, m.in. wiertła.

Wiertarka ręczna

Prosta konstrukcja z korbki i wiertła pozwala pracować z dość delikatnymi materiałami, które mogłyby zostać uszkodzone np. przez wiertarkę zasilaną prądem. Dlatego, wbrew pierwszemu skojarzeniu, ten typ wiertarek może mieć wiele zastosowań.

Wiertarki ręczne sprawdzą się przede wszystkim w pracy z miękkimi rodzajami drewna czy tworzywami sztucznymi. Warto pamiętać też o tym, że wiertarki ręczne są bardzo ciche, co pozwoli użytkownikowi spokojnie pracować w mieszkaniu nawet późnym wieczorem.

Wiertarka bez udaru / udarowa

To dwa podstawowe rodzaje wiertarek zasilanych prądem (z akumulatora lub sieci). Jeżeli urządzenie ma służyć do wykonywania otworów w miękkich materiałach (np. w drewnie), wówczas wystarczy zakup prostej wiertarki bez funkcji udarowej. Podstawowa, mała wiertarka o mocy 500-600 W sprawdzi się w przypadku prostych, sporadycznych prac domowych.

Nieco bardziej skomplikowane wiertarki uniwersalne są wyposażone w funkcję udarową. Dzięki niej urządzenie wywołuje dodatkowe drgania, co pozwala wiercić w twardych powierzchniach (np. ścianach w mieszkaniu).

Młotowiertarka

Warto pamiętać, że nie każda wiertarka wyposażona w funkcję udarową poradzi sobie z najtwardszymi powierzchniami (np. betonem). W takiej sytuacji, zwłaszcza jeżeli planujemy bardziej zaawansowane prace remontowe, konieczny może okazać się zakup mocnej młotowiertarki. Tego typu urządzenie jest przeznaczone do robienia dużych otworów w betonie, skuwania fragmentów ścian czy podłóg, jak również przygotowania otworów pod instalację elektryczną.

Wiertarki specjalistyczne i profesjonalne

Oprócz podstawowych rodzajów wiertarek wyróżnić można także takie, które mają dodatkowe funkcje bardziej specjalistyczne. Są to np.

- wiertarko-mieszarka - pozwala nie tylko na wiercenie otworów, ale również na mieszkanie zapraw czy farb. Jest to możliwe dzięki specjalnym elementom, które w zależności od rodzaju urządzenia mogą być montowane w miejscu wiertła lub na boku urządzenia;

- wiertarko-wkrętarka - pozwala nie tylko wiercić otwory, ale również wkręcać śruby i wkręty;

- wiertarka kątowa - dzięki swojej konstrukcji może być wykorzystywana do wiercenia w trudno dostępnych miejscach. Urządzenia tego rodzaju są zwykle bardzo poręczne i pozwalają wiercić w powierzchniach pod różnymi kątami.

Wiertarki profesjonalne najczęściej wykorzystywane są np. w zakładach produkcyjnych czy warsztatach. Zaliczamy do nich m.in.:

- wiertarki stołowe - wyróżniają się one przede wszystkim profesjonalnym mocowaniem do stałych powierzchni, dzięki czemu użytkownik bez problemu może robić bardzo precyzyjne otwory;

- wiertarki wielowrzecionowe - to najczęściej maszyny wykorzystywane do robienia otworów w metalu. Budowa wiertarki pozwala na wykonywanie wielu otworów jednocześnie, w równych odległościach od siebie;

- wiertarki do szkła - pozwalają na wykonywanie precyzyjnych otworów w szkle, dzięki wykorzystaniu diamentowych wierteł.