Taryfy energii elektrycznej – czym kierować się przy wyborze?

Wybór optymalnej taryfy energetycznej pozwala znacząco obniżyć wysokość rachunków za prąd. Z jakich opcji możemy skorzystać i na co zwrócić uwagę przy wyborze jednej z nich?

Prąd dostarczają do gospodarstw firmy, które są właścicielami niezbędnej infrastruktury. Takie przedsiębiorstwa są więc monopolistami na terenie, gdzie znajduje się ich sieć. Do niedawna dystrybutorzy byli jednocześnie także sprzedawcami energii. Od 2007 roku sytuacja ta uległa zmianie i każdy może samodzielnie wybrać dostawcę prądu. Na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt firm oferujących taką usługę. Aby mieć pewność, że nie przepłacamy za energię, warto sprawdzić, co proponują konkurencyjni sprzedawcy. W ich ofertach powinny znaleźć się różne taryfy, które dopasowane są do potrzeb klientów.

Kiedy zużywamy najwięcej prądu?

Podstawowym kryterium, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze taryfy energii elektrycznej, jest świadomość, kiedy zużywamy najwięcej prądu w domu. Przeważnie wyróżnia się dwa tzw. szczyty: poranny (nazywany też przedpołudniowym), który trwa od 6:00 do 13:00 oraz popołudniowy w godzinach 15:00-22:00. Między nimi następują tzw. doliny, w czasie których notuje się znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej. Większość sprzedawców energii w taki sposób dzieli dobę i według tego schematu konstruuje taryfy.

Rodzaj taryf energetycznych

Taryfy dla gospodarstw domowych oznaczane są literą G. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje – G11 oraz G12. Pierwsza to taryfa jednostrefowa, której główną cechą jest jednakowa stawka za prąd, niezależnie od pory dnia. G11 jest ofertą uniwersalną i najczęściej wybieraną przez użytkowników energii elektrycznej. Przemawia za nią prostota i wygoda. Korzystając z G11 nie trzeba zastanawiać się, kiedy najkorzystniej finansowo jest np. zrobić pranie lub upiec ciasto w piekarniku elektrycznym. Przez całą dobę stawka za energię nie zmienia się i nie ma znaczenia, czy w danym momencie zużyjemy jej więcej czy mniej.

Alternatywą dla G11 jest taryfa G12, nazywana także dwustrefową. W jej przypadku stawka za prąd zależy już od pory dnia. Mniej zapłacimy za energię w czasie dolin a więcej w czasie szczytów poboru energii.

Istnieją także rozszerzone typy przedstawionych taryf energetycznych. Przykładem jest G12w, w której stawki różnią się nie tylko o poszczególnych godzinach, ale także w konkretnie dni, a konkretnie w weekend. Oznacza to, że zużycie prądu w ostatnie dwa dni tygodnia kosztuje o wiele mniej niż od poniedziałku do piątku. Klienci mogą także skorzystać z taryf przedpłatowych, w których energię kupuję się w systemie pre-paid. Oznacza to, że płacimy za prąd z góry i korzystamy z niego w ramach nabytego limitu. Istnieją także taryfy z gwarancją niezmiennej ceny. W ich przypadku cena energii jest niezmienna przez cały czas trwania umowy z dostawcą prądu.

Którą taryfę wybrać?

Wszystko zależy od tego, czy chcemy dostosowywać się do posiadanej taryfy i korzystać z urządzeń o konkretnej porze dnia. Jeśli nie, najwygodniej będzie wybrać opcję G11. Jeśli jednak wiemy, że największe zużycie prądu w naszym gospodarstwie notuje się w czasie tzw. dołów, wówczas korzystniejsza wydaje się taryfa G12.

O czym należy pamiętać?

Rodzaj taryfy musimy wybrać przed instalacją licznika). Inny typ tego urządzenia stosuje się przy opcji G11, a inny przy G12. Przeważnie modele dostosowane do taryfy dwustrefowej są nieco droższe.

Zobacz również: Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu?)

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne