Wentylacja w kuchni – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniej wentylacji w kuchni zależy od tego, czy znajdują się w niej okna oraz urządzenia gazowe. Każde pomieszczenie, w którym przygotowujemy na co dzień posiłki, musi być wyposażone w kanał wywiewny, usuwający zanieczyszczone powietrze.

Kuchnia jest pod kątem wentylacji szczególnym miejscem w każdym domu i mieszkaniu. To właśnie w niej dochodzi do bardzo szybkiego zanieczyszczenia powietrza na skutek gotowania (w jego trakcie wydzielają się zapachy oraz para wodna), spalania gazu czy zmywania naczyń. W takim pomieszczeniu szczególnie ważne jest, by odpowiednio zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Niewydajna wentylacja w kuchni może doprowadzić do pojawienia się w niej wilgoci i grzybów, a to negatywnie wpłynie na zdrowie domowników.

Wentylacja w kuchni – co mówią przepisy?

Polska Norma PN-83/B-03430 określa, ile powietrza musi zostać usunięte przez kanał wywiewny w każdym rodzaju kuchni. Przedstawione w przepisach wartości różnią się w zależności od tego, czy w pomieszczeniu znajduje się okno oraz w jaki rodzaj kuchenki jest ono wyposażone:

  • kuchnia z oknem zewnętrznym, z kuchenką gazową lub węglową - 70 m3/h,

  • kuchnia z oknem zewnętrznym, z kuchenką elektryczną - 30 m3/h w mieszkaniu do 3 osób, 50 m3/h w mieszkaniu powyżej 3 osób,

  • kuchnia bez okna zewnętrznego, z kuchenką elektryczną - 50 m3/h.

Należy pamiętać, że zamontowane w kuchni kanały wywiewne mają za zadanie usuwać zużyte powietrze niezależnie od tego, czy w domu lub mieszkaniu korzystamy jedynie z wentylacji grawitacyjnej, czy zdecydowaliśmy się na wentylację mechaniczną. Różnica między tymi dwoma rozwiązaniami polega na innym sposobie dostarczenia do pomieszczenia świeżego powietrza.

Jak wentylować kuchnię?

Najwięcej świeżego powietrza należy dostarczyć do kuchni z kuchenką gazową i tzw. kotłem dwufunkcyjnym. Będzie ono potrzebne nie tylko do wentylacji pomieszczenia, ale również do prawidłowego przebiegu procesu spalania. Jeśli w kuchni jest okno, najlepiej dostarczyć powietrze przez znajdujące się w nim nawiewniki. Często zamiast nich stosuje się montowane w ścianach kratki wentylacyjne. Najlepiej umieścić ją pod sufitem. Im niżej zostanie zainstalowana, tym szybciej zimne powietrze będzie opadać na podłogę i potęgować wśród domowników uczucie zimna.

W kuchniach z oknem i kuchenką gazową zazwyczaj wystarcza doprowadzenie powietrza przez nawiewniki okienne lub przez kratki nawiewne. Najczęściej wentylacja w takich pomieszczeniach wspomagana jest dopływem powietrza z innych części mieszkania lub domu. W tym przypadku ważne jest, by nie utrudniać przemieszczaniu się powietrza i nie zamykać np. drzwi do kuchni lub zamontować w nich specjalne nawiewniki.

Kuchnie bez okien, z zainstalowaną kuchenką gazową muszą być wentylowane mechaniczne zarówno wentylatorami wywiewnymi, jak i nawiewno-wywiewnymi). Nieco łatwiej zadbać o dopływ świeżego powietrza w kuchniach z kuchenkami elektrycznymi. W ich przypadku można korzystać z wentylacji grawitacyjnej, chyba że jest niewydajna, wówczas należy zdecydować się na wentylację mechaniczną.

Wentylacja w kuchni a okap

Dużym usprawnieniem działania wentylacji w kuchni jest montaż okapu. Urządzenie to powinno znaleźć się nad każdą płytą grzewczą. Należy jednak pamiętać, że nie może on być zamiennikiem tradycyjnej kratki wentylacyjnej lub nawiewników. Takie rozwiązanie zakłóci prawidłową cyrkulację w momencie, gdy sprzęt będzie wyłączony. Okap w sprawny sposób pozbywa się wilgoci i intensywnych zapachów, które unoszą się tuż nad miejscem przygotowywania posiłków. W niektórych starych mieszkaniach instalacja tego typu osprzętu jest niemożliwa, ze względu na przynależność lokum do jednego zbiorczego kanału. Wówczas albo należy zrezygnować z zakupu okapu lub zaopatrzyć się w modele z zamkniętym obiegiem.

Zobacz również:

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne