Wentylacja w suficie podwieszanym – czy jest możliwa?

Wentylację można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: naturalną (nazywaną także grawitacyjną) oraz mechaniczną. Zastosowanie tej pierwszej w przypadku sufitu podwieszanego może okazać się problematyczne w związku z koniecznością zachowania naturalnych ciągów. Lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednio dobra wentylacja mechaniczna.

Montaż sufitu podwieszanego daje możliwość estetycznego zamaskowania elementów instalacji takich, jak przewody, gniazda, a nawet rury. Dlatego warto rozważyć wykorzystanie tego typu konstrukcji do uruchomienia mechanicznego systemu wentylacyjnego. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego rodzaju urządzeń.

Wentylacja naturalna (grawitacyjna) działa w oparciu o prawa fizyki i wykorzystuje różnicę gęstości powietrza. Dla prawidłowego działania tego rozwiązania zasadnicze znaczenie ma odpowiednia siła ciągu.

W przypadku wentylacji mechanicznej, czyli wspomaganej urządzeniami mechanicznymi, możemy mówić o jej trzech typach:

- wentylacja mechaniczna wywiewna – zasysa powietrze za pośrednictwem wentylatora z pomieszczenia i wydmuchuje je na zewnątrz, podczas gdy powietrze dopływa przez otwory z sąsiednich pomieszczeń lub z zewnątrz;

- wentylacja mechaniczna nawiewna – zasysa powietrze z zewnątrz i tłoczy je do wentylowanych pomieszczeń. Nadmiar powietrza odpływa przez drzwi, okna i inne otwory;

- wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – systemy mieszany, który charakteryzuje się kontrolowanymi ilościami zarówno powietrza nawiewanego, jak i wywiewanego.

W asortymencie sklepu EL12.com znaleźć można elementy niezbędne do wykonania wybranego rodzaju wentylacji, są to m.in.

  • - wentylatory dachowe,
  • - wentylatory wyciągowe,
  • - wentylatory kanałowe,
  • - urządzenia klimatyzacyjne,
  • - akcesoria do wentylacji (łączniki, kratki, kolanka, kanały, filtry itd.)

Wentylacja grawitacyjna w suficie podwieszanym

Aby wentylacja naturalna działa prawidłowo, musi powstać odpowiednia różnica ciśnień, która zaciągnie powietrze z zewnątrz. Potrzebna jest więc odpowiednio duża różnica temperatur między wnętrzem a otoczeniem(im zimniej, tym większa różnica ciśnień i tym sprawniej pracuje wentylacja grawitacyjna).

Dla zachowania dobrego przepływu powietrza zaleca się budowę pionowych kanałów wentylacyjnych, najlepiej bez załamań. Stosowanie poziomych odcinków jest nieefektywne, dlatego takie kanały nie mogą przebiegać nad sufitem podwieszanym.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej kratki wentylacyjne umieszcza się przeważnie w ścianie, jako element łączący pomieszczenie z kanałem wywiewnym. Są jednak przypadki, w których kratki wentylacyjne montuje się w suficie podwieszanym łącząc je z pionowym kanałem wentylacyjnym np. krótkim kolankiem. Z uwagi na grawitacyjne działanie wentylacji kratki najlepiej jest jednak umieścić bezpośrednio w kanale, czyli zamontować pionowo w ścianie. Jeśli wentylacja nie jest wystarczająco skuteczna, częstym rozwiązaniem jest montaż małego wentylatorka wspomagającego wymianę powietrza w danym pomieszczeniu.

Wentylacja mechaniczna w suficie podwieszanym

Wentylacja wywiewna w suficie podwieszanym zaplanowana na etapie projektowania domu daje możliwość rezygnacji z budowy komina wentylacyjnego. To samo dotyczy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, w której za prawidłową cyrkulację odpowiada centrala wentylacyjna z wentylatorami nawiewnym i wyciągowym.

Wentylacja mechaniczna wymaga zwykle wykonania rozbudowanej sieci kanałów, które łatwo będzie ukryć za obudową z płyt gipsowo-kartonowych. W takim przypadku odległość płyt od stropu będzie większa niż wtedy, gdy mają one jedynie skrywać oświetlenie sufitowe pomieszczeń. Dlatego decyzję o montażu wentylacji mechanicznej najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu, mieszkania czy pomieszczenia biurowego.

Sufity podwieszane osłaniające przewody wentylacyjne wykonuje się zazwyczaj z płyt przykręconych do rusztu z metalowych profili. Ze względu na ich duże powierzchnie stosować należy ruszt podwójny (krzyżowy) w którym profile umieszczone są w dwóch warstwach.