Wentylatory stojące - jaki model wybrać?

Wentylatory są tańszą alternatywą dla klimatyzacji. Wybór odpowiedniego modelu tego typu urządzenia jest w stanie skutecznie ochłodzić nas w najcieplejsze dni w roku.

Wszelkiego rodzaju wentylatory znajdują zastosowanie przede wszystkim w miejscach niewyposażonych w klimatyzację. Montaż takiego systemu jest przedsięwzięciem droższym i bardziej skomplikowanym od zakupu mechanicznego wiatraka. Na dodatek, nie wszyscy dobrze reagują na działanie klimatyzacji. Z drugiej strony, trudno porównywać wydajność obu rozwiązań. Wentylatory nie obniżają temperatury w pomieszczeniu, a wytwarzają jedynie chłodne powiewy powietrza. Ważne jest zatem, by zdecydować się na odpowiedni model tego typu sprzętu.

Wentylatory biurkowe

Ten rodzaj wentylatorów sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni, w których nie zmieściłby się większych rozmiarów wiatrak stojący. Tego typu kompaktowe urządzenia można postawić na stole, biurku, blacie lub parapecie. Najczęściej wyposażone są one w przyssawki lub gumowe nóżki, dzięki którym nie ślizgają się po powierzchni. Największą wadą wentylatorów biurkowych jest brak możliwość regulacji wysokości.

Wentylator stojący

To najczęściej spotykany typ wentylatorów. W porównaniu do biurkowych, są zdecydowanie większe (nawet 140 cm wysokości) i można ustawić je na podłodze. Najczęściej modele te posiadają możliwość regulacji pozycji śmigła. Ze względu na rozmiar pozwalają ochłodzić większe pomieszczenia. Droższe egzemplarze wyposażone są w różnego rodzaju tryby pracy.

Wentylatory kolumnowe

Wentylatory kolumnowe są bardziej zaawansowanym typem wentylatorów stojących. Chłodne powiewy wytwarza kilka mniejszych śmigieł przymocowanych do pionowej osi. W porównaniu do zwykłych wentylatorów cechują się one dużo większą wydajnością i nowocześniejszym designem. Większość modeli posiada funkcję sterowania pilotem. Wentylatory kolumnowe są jednak o wiele droższe od mniej zaawansowanych technologicznie modeli.

Wentylatory wiszące/sufitowe

W przypadku, gdy wentylator biurkowy jest niewydajny, a model stojący zbyt duży, alternatywą są wentylatory sufitowe lub wiszące. Ich moc oraz działanie w nie różnią się w zasadzie od wcześniej opisywanych modeli. Wadą takiego rozwiązania może być cena, a także skomplikowany montaż. Dodatkowo, wentylatory sufitowe nie zawsze dobrze komponują się z wystrojem wnętrza.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W pierwszej kolejności należy zdecydować o wielkości urządzenia. Jeśli nie mamy miejsca na standardowy wentylator stojący, należy rozważyć zakup biurkowego. Bardzo ważnym parametrem jest moc wiatraka. Im wyższa, tym więcej energii zużywa sprzęt. Uwagę warto też zwrócić uwagę na wydajność. Określana jest ona w metrach sześciennych na godzinę. Wybór odpowiedniego wentylatora powinien uwzględniać również głośność jego działania. Zaleca się zakup sprzętów od renomowanych producentów. Ma się wówczas pewność, że korzysta się z urządzeń najwyższej jakości. Cena urządzenia zależna jest także od materiału, z jakiego zostało ono wykonane. Zdecydowanie droższe są wiatraki metalowe. W przypadku wentylatorów biurkowych, można zainteresować się niewielkimi modelami zasilanymi przez kable USB.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne