Wiercenie w płytkach - czy musi być trudne? Jak je przeprowadzić?

Do zamontowania półek, lustra lub szafek w kuchni i łazience często niezbędne jest wywiercenie otworu w pokrywających ścianę kaflach. Niestety podczas tej czynności łatwo uszkodzić jedną z płytek. Żeby tego uniknąć należy zabezpieczyć płytki, a także dobrać odpowiednie wiertło i wiertarkę.

Jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad, wiercenie w płytkach nie sprawi nam trudności powinno zająć zaledwie kilkanaście minut.

Jak dobrać sprzęt do wiercenia w płytkach?

Przed przystąpieniem do wiercenia należy zaopatrzyć się w wiertarkę elektryczną posiadającą funkcję regulacji tempa obrotów wiertła. Do przewiercenia płytek nie możemy używać jednak wiertarki udarowej, ponieważ wibracje mogłyby doprowadzić do jej pęknięcia. Udar przyda się dopiero podczas wiercenia w betonowej lub ceglanej ścianie, znajdującej się pod płytkami.

Natomiast dobór wiertła powinien zależeć od grubości kołków, które zostaną umieszczone w ścianie. Jeśli wywiercony otwór będzie miał zbyt dużą średnicę, kołki nie zapewnią odpowiedniej stabilności. Za to w przypadku zbyt wąskich otworów, bolec może się nie zmieścić lub napierać na ścianki ze zbyt dużą siłą i spowodować pęknięcie kafla.

Wiertła do betonu

W przypadku płytek nieszkliwionych wystarczą wiertła dobrej jakości, do betonu, z dwiema lub czterema krawędziami tnącymi. Jeśli jednak ściana pokryta jest płytkami szkliwionymi, powinniśmy użyć wiertła łopatkowego do przewiercenia płytki, a następnie wiertła dobranego do materiału, z którego wykonana jest ściana.

Wiertła diamentowe

Wiertła diamentowe najlepiej sprawdzą się w przypadku twardych kafli. Używając ich należy co jakiś czas przerywać wiercenie i schłodzić je za pomocą wody. Jeżeli nie posiadamy w domu takich wierteł, można użyć tych przeznaczonych do szkła i glazury, ale wymaga to znacznie większej ostrożności.

Żeby zabezpieczyć płytki ceramiczne przed pęknięciami i odpryskami można użyć taśmy malarskiej. Należy nakleić ją na krzyż w miejscu, w którym będzie wykonywany otwór.

Wiercenie w płytkach – o czym pamiętać?

Wykonywanie otworów powinniśmy zacząć od precyzyjnego zaznaczenia ołówkiem miejsca, w którym chcemy zrobić otwór. Następnie za pomocą ostrego narzędzia należy delikatnie zdrapać znajdującą się w tych punktach glazurę – dzięki temu wiertło nie powinno ześlizgnąć się po śliskiej powierzchni płytek.

Kiedy przejdziemy już do wiercenia, powinniśmy zacząć od wolnych obrotów. Dopiero, gdy wiertło zagłębi się w płytce na kilka milimetrów i utkwi w stabilnej pozycji, możemy zwiększyć prędkość. Żeby uniknąć uszkodzeń kafla, należy również pamiętać o tym, żeby prowadzić wiertło prostopadle do ściany. Jeżeli to możliwe, lepiej zacząć od nawiercenia mniejszego otworu, który następnie można powiększać. Jeśli wgłębienie ma mieć dużą średnicę, najlepiej zamontować na wiertarce otwornicę.

Pamiętajmy, że głębokość otworu powinna być trochę większa niż długość kołka, tak by po umieszczeniu go w ścianie na pewno nie wystawał ponad jej powierzchnię. Po nawierceniu otworów, możemy użyć wiertła przeznaczonego do betonu, żeby wyrównać wgłębienie.