Wilgoć w domu – jak sobie z nią poradzić?

Zawilgocenie domu jest zagrożeniem dla zdrowia jego mieszkańców. Pleśń i grzyb szkodzą m.in. układowi oddechowemu, nerwowemu oraz skórze. W przypadku zaobserwowania problemu wilgoci w budynku należy więc jak najszybciej znaleźć sposób na jej wyeliminowanie oraz zapobiegnięcie ponownego wystąpienia.

Wilgotne mieszkanie to idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Te mogą powodować ogólne zmęczenie, przewlekłe bóle głowy, powracający katar, zapalenie zatok, drętwienie nóg, wysypkę i wiele innych dolegliwości. Pozbycie się wilgoci to zadanie trudne, ale nie niemożliwie do wykonania.

Skąd bierze się wilgoć?

Wyróżnia się dwa źródła wilgoci w domu – z zewnątrz i z wewnątrz budynku. Przede wszystkim zjawisko to pojawia się po zalaniu i występuje często np. w zabudowaniach, które zostały dotknięte powodzią. Do zalania dochodzi też często przez nieszczelny dach lub źle zainstalowane rynny. Zagrożeniem są też wody gruntowe. Zła izolacja fundamentów może doprowadzić do pojawienia się wilgoci w piwnicy, a następnie w pomieszczeniach znajdujących się na wyższych kondygnacjach budynku.

W przypadku wilgoci z wewnątrz budynku, w największym uproszczeniu można wskazać na kilka głównych przyczyn:

  • nieodpowiednie dogrzanie budynku,
  • zalanie przez uszkodzenie instalacji wodnej lub kanalizacyjnej,
  • nieoptymalna wentylacja budynku.

Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie jest źródło pojawienia się wilgoci. W przypadku nieszczelnego dachu, niezbędna będzie jego naprawa. Zalane budynki poddaje się procesom osuszania, które są długotrwałe i nie zawsze w całości uchronią nas przed zawilgoceniem. Pozbywanie się przyczyn zewnętrznych jest przeważnie skomplikowane i wymaga czasu.

Dużo łatwiej pozbyć się wilgoci, która wynika z problemów wewnątrz budynku. Jeśli nie pojawiły się pleśń i grzyb, istnieje spora szansa na całkowite wyeliminowanie tego uciążliwego kłopotu.

Odpowiednia wentylacja

Do najczęstszych przyczyn powstawania wilgoci jest nieoptymalna wentylacja budynku. Należy przede wszystkim częściej wietrzyć pomieszczenie przez otwarcie okien. Jeśli to nie pomaga, zaopatrzmy się w różnego rodzaju wywietrzniki, które zapewnią stały dopływ świeżego powietrza. Możemy zamontować je przy oknach lub w ścianach. Starajmy się nie zamykać drzwi we wszystkich pomieszczeniach w budynku, by powietrze mogło swobodnie się przemieszczać. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wentylację w łazience i kuchni, gdzie ryzyko pojawienia się wilgoci jest największe. Tu często niezbędne jest zaopatrzenie się w wentylatory mechaniczne, które wspomogą działanie tzw. wentylacji grawitacyjnej.

Więcej o odpowiedniej wentylacji w domu przeczytasz tu: /poradniki/prawidlowa-wentylacja-domu-96

Inne metody

Jeśli stopień zawilgocenia jest niewielki, można zaopatrzyć się w urządzenia nazywane pochłaniaczami wilgoci. Nie sprawdzą się one jednak, gdy problem jest już duży. W zawilgoconych mieszkaniach należy zadbać o odpowiednie ogrzewanie. Zalane elementy należy poddać osuszeniu. Aby na ścianach nie pozostały plamy, należy pomalować je farbą maskującą zacieki. Gorzej, jeśli pojawił się na nich grzyb. Należy w tedy zmyć go wodą, szorując ściany szczotką z twardym włosiem. W skrajnych przypadkach niezbędne będzie zeskrobanie tynku. Warto zdezynfekować mury wodą z dodatkiem preparatu z chlorem. Podczas malowania, należy zdecydować się na farbę ze składnikami grzybobójczymi.