Zużycie prądu - średnie wartości dla domu i mieszkania. Jak obliczyć?

Moc urządzenia, czas jego pracy oraz stawki stosowane przez dostawcę energii elektrycznej - te wartości są potrzebne, by oszacować, ile kosztuje zużycie prądu w przypadku danego sprzętu. Na podstawie tych informacji można prognozować wartość rachunków za prąd w mieszkaniu czy domu.

Każde urządzenie elektryczne posiada określoną moc. Jest to wartość wyrażana w watach(W), która pokazuje, jak dużą pracę wykonuje sprzęt w jednostce czasu oraz jak dużo energii elektrycznej musi w tym celu pobrać. Moc wyraża się też często w kW (kilowaty) - 1 kW równa się 1000 W.

Producenci mają obowiązek informować klientów o tym, jaka moc charakteryzuje dane urządzenie. Obok konkretnej wartości na sprzęcie zawsze można znaleźć naklejkę z określeniem tzw. klasy energetycznej. Pokazuje ona, jak bardzo energochłonne jest dane urządzenie. Sprzęty, które najlepiej oszczędzają energię elektryczną oznacza się jako A+++. Później skala schodzi do A++, A+, a dalej przez kolejne litery, aż do G (najbardziej energochłonne urządzenia).

Jak obliczyć koszt zużycia prądu?

Znając moc urządzenia można samodzielnie policzyć, ile kosztuje korzystanie z niego w dowolnym okresie czasu. Wystarczy wykorzystać do tego wzór:

koszt (zł) = moc (kW) x liczba godzin pracy x taryfa dostawcy za 1 kilowatogodzinę (kWh) wyrażona w złotych

Załóżmy, że odkurzacz (klasa energetyczna A) charakteryzuje się poborem mocy w wysokości 620W, czyli 0,62 kW (620W/1000). Urządzenie pracuje 3 razy w tygodniu po 0,5h. W skali miesiąca daje to 6h (3*0,5h*4 tygodnie). Dystrybutor energii przyjmuje stawkę w wysokości 0,3675 zł za 1 kWh.

Na tej podstawie użytkownik może już policzyć miesięczny koszt odkurzania mieszkania: 0,62kW*6h*0,3675 zł = 1,36 zł. W skali roku to ponad 16 zł.

Droższe jest użytkowanie np. lodówki. Dla ułatwienia na etykiecie lodówki znajdziemy informację o średnim rocznym zużyciu energii, wyrażonym już w kWh. Dla urządzenia klasy energetycznej A++ może to być wartość 252 kWh. Tę liczbę wystarczy pomnożyć przez stawkę za 1kWh: 252kWh*0,3675 zł = 92 zł. Oznacza to, że korzystanie z tego urządzenia kosztuje średnio 90 zł rocznie.

Ile prądu zużywają gospodarstwa domowe?

W powyższych obliczeniach została przyjęta stawka G11 - to oznaczenie najpopularniejszej taryfy dla mieszkań i domów. Pozwala ona na najprostsze i najbardziej czytelne rozliczanie rachunków, bo kwota za 1kWh jest taka sama bez względu na porę dnia. Klienci dystrybutorów energii elektrycznej mogą też korzystać ze stawki G12, która umożliwia korzystanie z tańszego prądu w godzinach wieczornych i nocnych.

Wielkość zużycia energii elektrycznej w domu czy mieszkaniu zależy od szeregu czynników. To m.in. liczba mieszkańców, ich nawyki (czy np. pilnują wyłączania światła, gdy nie jest im potrzebne), jakość i energochłonność sprzętu RTV/AGD czy chociażby sposób ogrzewania pomieszczeń i wody. Im lepsza jakość sprzętu i mocniejsze przyzwyczajenie mieszkańców do oszczędzania energii, tym mniejsze są rachunki. Dlatego dobrym sposobem na obniżenie comiesięcznych wydatków jest np. stosowanie energooszczędnych lamp ledowych, których szeroki wybór znaleźć można w ofercie EL12.pl.

Główny Urząd Statystyczny policzył w 2019 roku, jak dużo energii elektrycznej zużywają średnio gospodarstwa domowe. Według szacunków GUS, najwięcej (ok. 20 proc.) jest gospodarstw domowych zużywających od 1,5 tys. do 2 tys. kWh w ciągu roku. Ok. 15 proc. gospodarstw domowych mieści się w przedziale zużycia od 1 tys. do 1,5 tys. kWh rocznie. Mediana rocznych kosztów energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego w Polsce wyniosła 1,2 tys. zł.

Według wyliczeń GUS średnie zużycie energii elektrycznej na 1mkw powierzchni użytkowej mieszkania w mieście wyniosło 29 kWh rocznie, a na wsi 26,55 kWh.

Co istotne, Polacy w większości używają sprzętów, które są energooszczędne. Jak podaje GUS, prawie 80 proc. lodówek w gospodarstwach domowych to urządzenia z klasy energetycznej A. W przypadku zmywarek do naczyń ten odsetek sięgnął prawie 90 proc.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne