Podkategorie

Programatory czasowe

Ta kategoria produktów zawiera programatory czasowe, czyli urządzenia o prostej konstrukcji, które służą do sterowania instalacją elektryczną w zaprogramowanych wcześniej okresach. Osprzęt ten to doskonały przykład podstawowej formy automatyki domowej. Za pomocą programatorów możliwe jest precyzyjne określenie, kiedy wybrane urządzenie ma zostać odcięte od źródła energii elektrycznej. To z kolei ułatwia zarządzać pracą wybranych sprzętów, a co za tym idzie zużyciem prądu. Programatory czasowe powinny zainteresować przede wszystkim tych, którzy chcą w skuteczny sposób obniżyć swoje rachunki prąd.

Jak działają programatory czasowe?

Programatory czasowe (nazywane też wyłącznikami czasowymi, regulatorami lub zegarami) wymagają wcześniejszej konfiguracji. Ta jest procesem bardzo prostym i intuicyjnym. W większości przypadków, po zainstalowaniu osprzętu, wystarczy ręcznie ustawić, o której godzinie ma wyłączyć się dane urządzenie podpięte do sieci. Zwykle całość odbywa się przy użyciu pokrętła bądź przycisków. Wszystko zależy od typu posiadanego programatora czasowego. Samo podłączenie programatorów z danymi sprzętami działającymi w domu też jest niezwykle proste. Wyłącznik musi zostać podłączony do źródła zasilania, z kolei kontrolowane urządzenie (najczęściej jest to oświetlenie) podpina się do regulatora.

Do czego wykorzystuje się programatory czasowe?

Zastosowanie programatorów czasowych jest bardzo szerokie. Jak zostało już wspomniane, wykorzystuje się je głównie do sterowania oświetleniem. Za pomocą tego rodzaju osprzętu można określić stałą porę, o której światła w danym pomieszczeniu po prostu się wyłączą. To rozwiązanie niezwykle wygodne i oszczędne. Co ciekawe – w ten sposób można sterować nie tylko oświetleniem ogólnym, ale też jego specjalnymi typami. Z programatorów powszechnie korzystają chociażby posiadacze akwariów. Przy użyciu regulatorów sterują lampami w taki sposób, by w szklanym naczyniu nie pojawiały się np. glony. Wyłączniki mogą też pomóc w zarządzaniu oświetleniem ogrodowym. W tym przypadku możliwie jest określenie, czy zamontowane na zewnątrz lampy mają świecić się jedynie w określonych godzinach wieczornych, czy jednak przez całą noc.

Co istotne – programatory nie służą tylko do sterowania oświetleniem. Z ich dobrodziejstw mogą skorzystać chociażby osoby, które posiadają w swoich domach bojlery elektryczne na ciepłą wodę. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można precyzyjnie określić, kiedy pracować ma tego rodzaju sprzęt. To pozwala znacząco zaoszczędzić na zużyciu energii. Coraz częściej programatory używa się również do sterowania zwykłymi urządzeniami RTV i AGD. To rozwiązanie, które powszechnie stosuje się chociażby w tzw. inteligentnych domach.

Warto również zdawać sobie sprawę, że programatory czasowe są używane nie tylko w domach, ale też chociażby w biurach, czy w obiektach przemysłowych.

Typy programatorów czasowych

Obecnie na rynku występują różne modele programatorów czasowych. Najogólniej można je podzielić według dwóch kryteriów: mechanizmu działania oraz sposobu montażu.

Jeśli chodzi o rodzaje wyłączników różniących się od siebie budową wewnętrzną, na rynku występują modele mechaniczne i elektroniczne. W pierwszych z nich stosuje się klasyczne rozwiązania zegarowe napędzane zazwyczaj silnikiem krokowym. W tym przypadku do określenia czasu wyłączenia zasilania płynącego do danego urządzenia, używa się prostego pokrętła oraz odpowiednich pinów. Programatory mechaniczne są najprostszym rodzajem tego typu osprzętu. Ich obsługa jest bardzo łatwa, a ponadto nie pobierają zbyt dużo energii. W porównaniu do innych modeli wykazują się jednak niską precyzyjnością działania (interwały po około 15 minut). Są też dość głośne.

Alternatywą dla programatorów mechanicznych są modele cyfrowe. Posiadają one bardziej zaawansowany technologicznie elektroniczny układ sterujący. Dzięki temu możliwe jest stresowanie zasilaniem w bardziej zaawansowany sposób, np. poprzez ustawienie sekwencji w ujęciu tygodniowym. Tego typu wyłączniki posiadają wyświetlacze, które dodatkowo ułatwiają obsługę osprzętu. W porównaniu do regulatorów mechanicznych są oczywiście droższe. Na dodatek, ze względu na dodatkowe funkcje, utrudniona jest ich obsługa. Warto tez odnotować, że programatory cyfrowe zużywają więcej energii.

Programatory czasowe klasyfikuje się także ze względu na sposób montażu. Tu wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje sprzętu:

  • adaptery, czyli programatory zasilane przez gniazdko elektryczne – najbardziej klasyczne, podłączane bezpośrednio do sieci za pomocą zwykłej wtyczki. Idealne do najprostszych rozwiązań domowych.
  • programatory na szynę DIN – przystosowane do montażu w szafce bezpiecznikowej. Przeznaczone np. do sterowania obwodami oświetlenia. Instalowane za pomocą kabli zaciskowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając programator czasowy?

Kupując programator czasowy, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. W pierwszej kolejności należy zadecydować, na jakich konkretnie funkcjach nam zależy. Do absolutnie podstawowego sterowania wystarczające będą modele mechaniczne. Jeśli jednak chcemy mieć możliwość zaprogramowania cyklu pracy np. w ujęciu tygodniowym, konieczna będzie inwestycja w bardziej zaawansowane rozwiązanie cyfrowe. Oprócz tego ważne jest sprawdzenie, pod jaką maksymalną mocą obciążeniową może pracować dany model. To pozwoli ustalić, jakie konkretnie urządzenia jesteśmy w stanie bezpiecznie podłączyć do programatora. Zaleca się też zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa. Szczególnie dotyczy to wyłączników, które mają być zastosowane na zewnątrz. Ważne, by w takim przypadku osprzęt był odporny np. na wilgoć czy kurz.  

Programatory czasowe w ofercie sklepu EL12.pl

Na EL12.pl posiadamy bardzo szeroki wybór programatorów czasowych. Oferujemy zarówno modele proste, o mechanicznej budowie, jak i egzemplarze cyfrowe, wyposażone w wysokiej klasy wyświetlacze. Każdy powinien znaleźć u nas odpowiednie dla siebie rozwiązanie. W asortymencie sklepu EL12.pl znajdują się jedynie regulatory pochodzące od renomowanych producentów tego typu osprzętu. Posiadamy modele takich firm, jak ABB, ETI Polam, Finder, Hager, Kanalux, Legrand, Eaton, Orno Polska, Theben i Zamel. Oferujemy przede wszystkim egzemplarze obsługujące prąd znamionowy rzędu 230 V, choć wśród dostępnych modeli znajdują się również takie, które mogą pracować pod mniejszym obciążeniem. Ponadto, w ofercie znalazły się regulatory pracujące pod prądem znamionowym o wartości 16 i 60 A.

Przed zakupem prosimy o sprawdzenie, czy dany model znajduje się aktualnie w naszych magazynach. Taka informacja zawsze znajduje się na karcie produktu, tuż pod specyfikacją techniczną. W przypadku braku wybranego osprzętu na stanie, realizacja zamówienia może wydłużyć się do kilku tygodni. Standardowo jednak zakupy dostarczane są pod wskazany adres w przeciągu trzech dni roboczych.