Podkategorie

Przedłużacze

Profesjonalne przedłużacze elektryczne

Przedłużacz jest osprzętem, którego nie może zabraknąć w domu, garażu czy w warsztacie. Przydaje się w zasadzie wszędzie tam, gdzie kabel przenośnego urządzenia elektrycznego jest zbyt krótki, by dosięgnąć do najbliższego gniazdka. Ponadto przedłużacz sprawdza się w sytuacjach, gdy liczba gniazd sieciowych w danym pomieszczeniu okazuje się niewystarczająca (np. w blacie). To jednak nie jedyne przeznaczenie tego typu sprzętu. Przedłużacz stanowi niezbędny element budowlany lub ogrodowy. Znajdzie swoje zastosowanie także jako zasilacz do lampek zewnętrznych.

Przedłużacz (bądź kabel przedłużający czy nawet przedłużka do gniazdka) to nic innego jak odcinek przewodu elektrycznego służącego do zwiększenia zasięgu połączenia między wybranym urządzeniem a gniazdkiem.

Podstawowe rodzaje przedłużaczy

Na rynku obecnych jest co najmniej kilka typów takiego osprzętu. Najczęściej spotykane są zwykłe przedłużacze domowe, przystosowane do obsługi urządzeń codziennego użytku. To najprostsze kable przedłużające, do których podpina się np. sprzęt RTV i AGD. Często też wykorzystuje się je w małych biurach, gdzie zachodzi potrzeba podłączenia do sieci co najmniej kilku urządzeń takich jak komputery, kserokopiarki, drukarki itp. Innym typem przedłużacza są z kolei modele ogrodowe. Idealnie nadają się one do podpięcia do nich np. elektrycznej kosiarki. Przedłużacze ogrodowe i budowlane zwykle wykonuje się z tworzywa sztucznego o charakterystycznym pomarańczowym kolorze. Ma to na celu łatwe dostrzeżenie osprzętu na trawie lub ziemi. W porównaniu do egzemplarzy domowych obsługują one najczęściej urządzenia o większej mocy. Ponadto ze względu na fakt, iż są przystosowane do użytkowania na zewnątrz budynku, spełniają inne normy bezpieczeństwa, a także oferują o wiele większy zasięg połączenia kablowego. W zależności od potrzeb możemy zaoferować przedłużacze (również te ogrodowe) o długości 4, 5, 6, 7, 10, 20, 23, 30, 40, 50 czy nawet 100 m.

W sklepach można również spotkać się z innym typem przedłużaczy ogrodowych, tzw. modelami bębnowymi. To kable przedłużające o sporej długości, cechujące się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, pyły, kurz itd. Bardzo często wykorzystuje się je w profesjonalnych warsztatach oraz na placach budowy. Nazwa przedłużaczy bębnowych pochodzi od konstrukcji osprzętu. Kabel przedłużający zwija się bowiem na specjalną szpulę usadowioną na stojaku.

Przedłużacze a rozgałęźniki

Warto wspomnieć też o produkcie pochodnym tradycyjnemu przedłużaczowi, czyli o rozgałęźniku elektrycznym, nazywanym powszechnie „złodziejką”. To prosty przyrząd pozwalający podpiąć do jednego gniazdka większą liczbę wtyczek urządzeń elektrycznych. W zależności od zapotrzebowania można wyróżnić rozgałęźniki z dwoma, trzema, a nawet czterema dodatkowymi wejściami. Sama nazwa takich rozgałęźników pochodzi z okresu, gdy opłaty za pobór prądu nie opierał się na stanie licznika, a na liczbie posiadanych gniazdek w gospodarstwie.

Jeszcze innym, specjalnym rodzajem przedłużacza są listwy antyprzepięciowe. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one zbytnio od tradycyjnych kabli przedłużających. Podobnie jak one, służą przede wszystkim do zwiększenia zasięgu połączenia kablowego danego urządzenia. Dodatkowo wyposażono je w bezpiecznik topikowy oraz ochronnik przepięciowy w postaci warystora. Listwy tego rodzaju doskonale sprawdzają się do podłączenia sprzętów, które podpięte bezpośrednio do sieci są wyjątkowo mocno narażone na zniszczenie np. podczas nagłej awarii prądu lub silnych wyładowań atmosferycznych. Mowa tu o komputerach, laptopach czy wysokiej klasy sprzęcie RTV. Taki przedłużacz do gniazdka sprawdzi się w salonie czy biurze, gdzie potrzebne nam podłączenie wszelkich urządzeń przy biurku.

Jak wybrać przedłużacz?

Wybierając odpowiedni przedłużacz, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze niezbędne jest sprawdzenie, jak długi powinien być kabel, by bez problemu stworzył połączenie danego urządzenia z gniazdkiem. Nie wolno doprowadzać do sytuacji, w której jakiekolwiek kable są napięte, gdyż w łatwy sposób może doprowadzić to do niepotrzebnej awarii.

Ponadto przed zakupem dobrze jest dokładnie policzyć, ile urządzeń planuje się podpiąć do przedłużacza. Na rynku dostępne są modele pozwalające na przypięcie jednego, dwóch, trzech, a nawet większej liczby wtyczek. Obowiązkowo należy sprawdzić także kształt wtyczek poszczególnych sprzętów. Zdarza się bowiem, że niektóre przedłużacze umożliwiają podpięcie jedynie tych o płaskim zakończeniu.

Nie bez znaczenia okazuje się też miejsce zastosowania przedłużacza. W domu sprawdzą się najprostsze modele, które dostępne są w sprzedaży nawet za kilka lub kilkanaście złotych. Jednak do prac przeprowadzanych na zewnątrz budynku lub w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci czy wszelakich pyłów lepiej zdecydować się na bardziej zaawansowane i profesjonalne przedłużacze ogrodowe bądź bębnowe. Warto też pamiętać, że przedłużacz powinien być poręczny. Do domu dobrze jest zatem wybrać model, który łatwo schowamy, lub przynajmniej taki, który nie będzie zbyt mocno rzucał się w oczy. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się również wykorzystywanie przedłużaczy z fabrycznie zamontowanym uziemieniem. Listwa zasilająca nazywana „złodziejką” to najczęściej wybierany model – jest dostępny w atrakcyjnej cenie, praktyczny, wygodny i łatwy w użyciu, a ponadto posiada dodatkowe funkcje, takie jak przeciwprzepięciowa ochrona. Dodatkowo w ofercie dostępne są przedłużacze elektryczne z uziemieniem, w różnych kolorach, np. białym czy czarnym, co pozwoli maksymalnie dopasować model do wybranego pomieszczenia.

Listwa przeciwprzepięciowa a listwa przepięciowa – jakie są różnice?

Listwa przepięciowa standardowo wyposażona jest w kilka gniazdek i długi przewód zakończony wtyczką, lecz nie ma wbudowanej ochrony przed przepięciami ani innymi zakłóceniami w sieci elektrycznej. Z kolei listwa przeciwprzepięciowa posiada dodatkowe zabezpieczenia, takie jak specjalne obwody ochronne i układy zapobiegające przepięciom w sieci elektrycznej. Gdy napięcie w sieci przekracza bezpieczny poziom, listwa przeciwprzepięciowa automatycznie odłącza zasilanie, chroniąc podłączone urządzenia przed uszkodzeniem.

Listwy przeciwprzepięciowe są bardziej zaawansowane technologicznie niż zwykłe listwy zasilające, co sprawia, że mają większą skuteczność w zakresie ochrony urządzeń elektrycznych. Mogą również oferować dodatkowe funkcje, takie jak filtracja szumów i zakłóceń elektromagnetycznych, co przyczynia się do poprawy jakości zasilania.

Markowe przedłużacze w ofercie el12.pl

W ofercie sklepu internetowego el12.pl znaleźć można kilka rodzajów przedłużaczy. W naszej bogatej ofercie posiadamy modele pochodzące od renomowanych producentów tego typu osprzętu. Prowadzimy sprzedaż przedłużaczy takich firm, jak CET, Elgotech, Elektro-Plast Opatówek, Elektrokabel Turek, Foxytech, Kanlux, Led-Pol, Legrand, Merten, Polam-Nakło, Orno-Polska, Ospel, Pawbol, PCE, Schneider Electric, SEZ, Tehalit, Viplast oraz Wago Elwag. Wśród dostępnych modeli znajdują się te zarówno z uziemieniem, jak i bez tego elementu zabezpieczającego. Ponadto oferujemy przedłużacze z uziemieniem typu Schuko, charakteryzujące się dwoma blaszkami znajdującymi po dwóch stronach (na górze i na dole) otworu na wtyczkę, a także Uni-Schuko.

W sklepie el12.pl można zamówić przedłużacze o długości z zakresu 1,5-100 metrów. Poszczególne modele charakteryzują się również innymi parametrami obsługiwanego prądu znamionowego. Pod tym kątem w ofercie znalazły się następujące modele przedłużaczy:

  • 2,5 A,
  • 7,5 A,
  • 10 A,
  • 16 A,
  • 25 A,
  • 32 A.

Oprócz tego oferujemy przedłużacze jednofazowe i trójfazowe. Wśród tych pierwszych wyróżnić można modele o różnej liczbie gniazd. Szczególną uwagę należy zwrócić na przedłużacze wyposażone w specjalny wyłącznik. Takie rozwiązanie pozwala odłączyć poszczególne urządzenie (lub kilka urządzeń) od sieci bez konieczności wyciągania wtyczki z gniazdka zamontowanego w ścianie lub z gniazda samego przedłużacza. Warto wspomnieć, że wśród dostępnych przedłużaczy jednofazowych posiadamy produkty w różnych kolorach: białym, czarnym, czerwonym, niebieskim, pomarańczowym, srebrnym, szarym, zielonym oraz żółtym. Dzięki temu łatwiej jest zamaskować kabel przedłużający w danym pomieszczeniu. Z kolei wśród przedłużaczy trójfazowych dominują wszelakie modele bębnowe, umożliwiające podpięcie do nich od trzech do czterech wtyczek.

Akcesoria do przedłużaczy

Osobną kategorię produktów stanowią także akcesoria do przedłużaczy. Wśród nich znalazły się m.in. przewody przyłączeniowe, gniazda (jednokrotne, dwukrotne, trzykrotne, czterokrotne itd.), rozgałęźniki, nasadki grzejne, zwijaki bębnowe (sam szkielet), wtyczki przenośne, kołnierze do montażu przedłużacza, bloki biurowe, kasety zasilające, czujniki fotoelektryczne, reduktory ze zmianą fazy, wieczka gniazd stołowych, gniazda ogrodowe i wiele innych. Tego rodzaju osprzęt pozwala między innymi naprawić uszkodzone przedłużacze bez konieczności kupowania nowych egzemplarzy.