Podkategorie

Przewody spawalnicze

Przewody spawalnicze wykorzystywane są do łączenie urządzeń z spawanym materiałem. Charakteryzują się m.in. wielodrutową budową żyły (części kabla przeznaczonej do przewodzenia prądu).

Spawanie polega na łączeniu materiałów przez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia z dodaniem lub bez dodania spoiwa. Metal części łączonych nazywa się metalem rodzimym. Stopione spoiwo łącznie ze stopionymi brzegami części łączonych, czyli materiałem rodzimym, tworzy po ostygnięciu spoinę. Trzy podstawowe rodzaje spawania to spawanie elektryczne, gazowe i termitowe (źródłem ciepła jest w nim reakcja chemiczna, która do złącza dostarcza nie tylko ciepło, ale i spoiwo).

Zastosowanie przewodów spawalniczych

Spawarki są zazwyczaj urządzeniami mało poręcznymi (ze względu na wbudowany transformator są też zazwyczaj ciężkie) i wymagają stabilnej pozycji w trakcie pracy. Dlatego aby móc wygodnie operować elektrodą spawalniczą, łączy się ją ze spawarką za pomocą przewodu spawalniczego.

W ofercie El12 znaleźć można przewody o przekroju żyły od 10 do 120 mm, w tym m.in. przewód spawalniczy z żyłą miedzianą o izolacji z gumy trudno palnej i olejoodpornej, służący do połączenia elektrody spawalniczej ze spawarką. Przewody najczęściej sprzedawane są na metry, w zależności od potrzeb klienta. Ważne, aby zakończone zostały odpowiednimi elementami łączącymi.

Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z przewodów spawalniczych

Przy użytkowaniu elektrycznych urządzeń spawalniczych i osprzętu należy w szczególności pamiętać, że przewody spawalnicze łączące przedmiot spawany ze źródłem energii powinny być połączone bezpośrednio z tym przedmiotem lub oprzyrządowaniem jak najbliżej miejsca spawania. Podczas wykonywania prac spawalniczych niedopuszczalne jest zawieszanie przewodów i węży spawalniczych na ramionach lub kolanach oraz prowadzenie ich bezpośrednio przy innych częściach ciała. Należy też zadbać o zabezpieczenie miejsca pracy przed pojawieniem się osób postronnych.