Podkategorie

Sterowniki rolet

Sterowniki rolet to specjalny typ osprzętu, który umożliwia opuszczanie i podnoszenie tego rodzaju zasłon okiennych w sposób automatyczny i w pełni mechaniczny. Stanowią one jeden z podstawowych elementów systemu odpowiedzialnego za sterowanie nowoczesnymi roletami i są niezbędne zarówno w przypadku rozwiązań zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Automatyczne podnoszenie lub opuszczanie rolet opiera się przede wszystkim na urządzeniu nazywanym łącznikiem. To on bezpośrednio odpowiada za sterowanie osłoną. Aby jednak działał poprawnie, należy sparować go z kompatybilnym sterownikiem. Ten ostatni zwyczajowo określa się „sterownikiem rolet”, jednak może być wykorzystywany także do obsługi nowoczesnych żaluzji czy markiz. Na rynku nie funkcjonują osobne urządzenia tego typu przeznaczone tylko pod konkretny typ zasłon.

Jak działają sterowniki rolet

Klasyczne i wciąż bardzo popularne modele rolet obsługuje się ręcznie. Materiał zasłony nawinięty jest na specjalny wałek, który z kolei bezpośrednio łączy się z tasiemką bądź linką. Odpowiednie manewrowanie nimi wywołuje pożądaną reakcję mechanizmu.

W przypadku rozwiązań automatycznych, zmiana pozycji rolety ogranicza się jedynie do obsługi panelu (bądź pilota) systemu, w oparciu o który cały mechanizm funkcjonuje. W przypadku takich konstrukcji zasłony nawijane są na stalowy wał nawojowy. W jego wnętrzu umieszcza się specjalny silnik, który bezpośrednio napędza zwój w określonym kierunku. Sterowniki rolet z kolei odpowiedzialne są za to, by poszczególne elementy schematu były ze sobą odpowiednio sparowane, a komponenty prawidłowo spełniały swoją funkcję.

Główny podział sterowników rolet

Sterowniki rolet dzieli się przede wszystkim ze względu na typ sterowania. W ten sposób wyróżnia się modele:

  • przewodowe – system oparty na klasycznych połączeniach kablowych. Między włącznikiem a silnikiem w wale nawojowym znajdują się tradycyjne przewody, a obsługa zasłon opiera się na przełącznikach klawiszowych lub zegarze sterującym (w przypadku tego ostatniego możliwe jest manewrowanie większą liczbą rolet);
  • radiowe – roletę obsługuje specjalny nadajnik, który wysyła fale radiowe;
  • mieszane – hybryda rozwiązań przewodowego i radiowego. Oba typy sterowania mogą być stosowane zamiennie, w zależności od preferencji użytkownika.

Pozostałe sposoby klasyfikowania sterowników rolet

Sterowniki rolet mogą być klasyfikowane także ze względu na kilka innych cech bądź parametrów. Duże znaczenie ma chociażby sposób montażu osprzętu. Wyróżnia się pod tym względem sterowniki dopuszkowe (przeznaczone do instalacji w puszcze, co znaczenie ogranicza ilość użytych przewodów) lub przeznaczone na szynę (dotyczy przede wszystkim sterowników montowanych w rozdzielnicach).

Oprócz tego poszczególne modele sterowników oferują różne zakresy sterowania. Na rynku funkcjonują modele przeznaczone do obsługi lokalnej oraz centralnej. W pierwszym przypadku możliwie jest sterowanie tylko jedną konkretną roletą. Sterowniki centralne są natomiast bardziej kompleksowym rozwiązaniem i pozwalają obsługiwać wszystkimi roletami w budynku.

Warto wspomnieć również o trybach pracy poszczególnych modeli. Sterowniki mogą bowiem oferować działanie w pełni automatyczne lub manualne. Przy tym pierwszym istnieje możliwość zaprogramowania podniesienia lub opuszczania rolet o konkretnych porach czy godzinach. Modele manualne wymagają natomiast użycia pilota lub obsługi specjalnego panelu.

Nowoczesne sterowniki rolet oferują często kilka dodatkowych opcji. Wybierając dany model warto na to zwrócić uwagę. Dla przykładu – na rynku można znaleźć sterowniki umożliwiające ustawienie określonej pozycji rolety. Dzięki temu istnieje możliwość zasłonięcia tylko części okna. Dostepne są już także modele zapewniające symulację obecności domowników. Sterownik zadecyduje wówczas o czasowym odsłonięciu rolet, co może sugerować, że we wnętrzu budynku znajdują się lokatorzy, a to z kolei powinno odstraszyć złodziei przed dokonaniem włamania. W wielu smart house’ach stosuje się nawet modele z funkcją śledzenia preferencji użytkownika. Jeśli obsługujemy system manualnie, system jest w stanie nauczyć się ustawień zlecanych ręcznie i powtarzać je później w sposób automatyczny.

Coraz częściej sterowniki do rolet posiadają funkcję detekcji. Dzięki niej opuszczanie zasłony zostanie wstrzymane, jeśli rozwijany materiał napotka na jakąś przeszkodę. Taka opcja zapobiega uszkodzeniu mechanizmu czy samej rolety.

Sterowniki rolet – zalety

Użytkowanie zmechanizowanych systemów do obsługi rolet, które nie mogłyby działać bez dedykowanych sterowników, ma wiele zalet. To rozwiązanie przede wszystkim bardzo wygodne. W pełni automatyczne konstrukcje ograniczają potrzebę ręcznego zlecenia poszczególnych ustawień do absolutnego minimum. Takie manewrowanie roletami pozwala też w łatwy sposób osiągnąć wewnątrz budynku pożądane warunki, co korzystnie wpływa na ogólny komfort użytkowania takiej przestrzeni mieszkalnej. Automatyczne rolety obsługiwane sterownikami zwiększają też poczucie bezpieczeństwa wśród domowników. Na plus na pewno należy odnotować cenę montażu takiego systemu. Mechanicznie rozwijane rolety nie są już tak drogie jak jeszcze kilkanaście lat temu, dzięki czemu coraz więcej osób może pozwolić sobie na ich zakup.

Sterowniki rolet w ofercie sklepu el12.pl

Niniejsza kategoria produktów zawiera sterowniki rolet pochodzące ze specjalnej linii produktów automatyki budowalnej EXTA. To innowacyjne i kompleksowe rozwiązania marki ZAMEL przeznaczone przede wszystkim do skonstruowania nowoczesnych systemów inteligentnych budynków. Osprzęt z rodziny EXTA umożliwia łatwe oraz szybkie sterowanie praktycznie każdym elementem instalacji. To produkty uniwersalne, wyróżniające się na tle konkurencji intuicyjnością, prostym sposobem montażu i niezawodnością. Oferujemy m.in. sterowniki dopuszkowe przewodowe typu SRP-01 oraz sterowniki szynowe 230V AC typu SRM-10. Ponadto w odrębnych kategoriach produktowych znaleźć można szereg innych sterowników do rolet pochodzących od różnych producentów.