Podkategorie

Transformatory bezpieczeństwa i separacyjne

Transformator separacyjny jest specjalnym typem transformatora, którego przekładnia jest równa 1. Oznacza to, że napięcie wyjściowe i wejściowe mają identyczną wartość. Ponadto osprzęt posiada separację galwaniczną między uzwojeniem pierwotnym a wtórnym. Transformator separacyjny służy jako jedna z podstawowych form ochrony przeciwpożarowej wszędzie tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko wystąpienia porażenia prądem elektrycznym (np. w bardzo wilgotnych pomieszczeniach czy wewnątrz metalowych zbiorników).

Transformatory to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim do zapewnienia zasilania prądem o bardzo konkretnej charakterystyce. Umożliwiają chociażby przekazywanie napięcia, bez zmiany częstotliwości, za sprawą indukcji. Najczęściej osprzęt tego rodzaju służy do takiej zmiany napięcia, by prąd został dopasowany do potrzeb zasilanego układu bądź urządzenia.

W przypadku transformatorów separacyjnych sprawa wygląda nieco inaczej. Stosuje się je przede wszystkim w celu ochrony obwodów czy przewodów. Istotą tego zabezpieczenia jest wyeliminowanie drogi powrotnej dla prądu porażeniowego, który może wytworzyć się w wyniku pojawienia się uszkodzenia izolacji czy różnego rodzaju innych awarii. Brak takiej ochrony mógłby sprawić, że prąd popłynąłby przez użytkownika sieci i doprowadził do bardzo groźnego dla zdrowia oraz życia porażenia.

Transformator separacyjny a separacja galwaniczna?

Dla lepszego zrozumienia działania transformatora separacyjnego należy wyjaśnić, czym w ogóle jest separacja galwaniczna, jaka zachodzi między uzwojeniami osprzętu. To rodzaj izolacji konstruowanej między co najmniej dwoma blokami funkcyjnymi systemu elektrycznego, która ma za zadanie uniemożliwić prądowi elektrycznemu bezpośredni przepływ z jednego bloku do drugiego. Taka separacja zwiększa bezpieczeństwo układu oraz jego wydajność, niwelując zakłócenia i sprzężenia.

Warto też wspomnieć o samej separacji odbiorników, którą tworzą transformatory separacyjne. To nic innego, jak środek ochrony przeciwpożarowej polegający na zasileniu instalacji i odbiorników poprzez transformatory lub przetwornice separacyjne. Jednocześnie wszystkie części czynne obwodu separowanego są niezawodnie oddzielone elektrycznie od innych obwodów i ziemi.

Funkcje transformatora separacyjnego

Transformator separacyjny przekazuje napięcie w niezmienionej postaci. Oznacza to, że częstotliwość oraz wartość napięcia między uzwojeniami ma tę samą wartość. Osprzęt stosuje się przede wszystkim po to, by dany układ był bezpieczniejszy, a ryzyko ewentualnego porażenia prądem było mniejsze. Za sprawą stworzonego oddzielenia i braku uziemienia, nie dojdzie do zamknięcia obwodu w sytuacji uszkodzenia izolacji albo kontaktu z elementami będącymi pod napięciem.

Co istotne – do transformatora separacyjnego podłącza się tylko jeden odbiornik. Sparowanie go z większą liczbą urządzeń może wiązać się z wystąpieniem awarii i, finalnie, zakończyć się uszkodzeniem sieci czy jej poszczególnych elementów.

Gdzie stosuje się transformator separacyjny?

Transformator separacyjny powinien być zamontowany wszędzie tam, gdzie ryzyko wystąpienia porażania prądem jest wyjątkowo wysokie. Praktyka pokazuje, że osprzęt wykorzystuje się w instalacjach niskiego napięcia. Transformator separacyjny stanowi podstawę zabezpieczenia pomieszczeń wilgotnych czy we wnętrzach metalowych (np. w kontenerach, zbiornikach itp.). Może być stosowany w tablicach lub szafach rozdzielczych. Często wykorzystuje się go do zabezpieczania wszelkiego rodzaju aparatury medycznej.

Transformator separacyjny a transformator bezpieczeństwa

Transformator separacyjny często utożsamia się z transformatorem bezpieczeństwa. To jednak dwa zupełnie inne rodzaje osprzętów. Transformator bezpieczeństwa, określany potocznie „behapowcem” służy do zasilania urządzeń tzw. napięciem bezpiecznym. Obniża więc jego wartość i w ten sposób zabezpiecza działanie układu. Zgodnie z normą PN-EN61558-2-6 posiada ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego i wtórnego, a jego napięcie wtórne w stanie jałowym nie powinno przekraczać 50V AC. Wykorzystywany jest do zasilania obwodów elektrycznych w miejscach o dużym zagrożeniu porażeniem prądem elektrycznym, a także wszędzie tam, gdzie jego obecność wymagają obowiązujące w Polsce przepisy.

Transformatora separacyjnego używa się z kolei układach, gdzie wymagana jest separacja napięciowa. Napięcie wyjściowe równa się napięciu wyjściowemu, a między uzwojeniami pierwotnym i wtórnym występuje izolacja galwaniczna. Osprzęt montuje się w miejscach występowania podwyższonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym, gdzie z pewnych powodów nie umieszcza się urządzeń o obniżonym napięciu.

Transformator separacyjny – oferta sklepu el12.pl

W ofercie sklepu el12.pl znaleźć można różnego rodzaju transformatory separacyjne. Istnieje możliwość zamówienia u nas osprzętu o mocy od 4 do 5000VA. Posiadamy modele obsługujące napięcie pierwotne 12, 230, 400 i 500V, a także napięcie wtórne rzędu 5, 9, 11,5, 12, 17, 24, 42, 48, 110, 230 oraz 400V.

Poza transformatorami separacyjnymi kategoria zawiera również transformatory bezpieczeństwa. Niemal wszystkie oferowane modele to urządzenia jednofazowe. Oferujemy także osprzęt do specyficznego zastosowania np. transformatory dzwonkowe, sterujące i wiele innych.

W naszym sklepie znajdują się jedynie transformatory pochodzące od znanych i renomowanych producentów. Na el12.pl zamówią Państwo osprzęt takich marek, jak Breve, Eaton, ETI Polam, Hager, Legrand oraz Noratel.

Złożone w naszym sklepie zamówienia realizujemy w możliwie najkrótszym czasie. Zakupy docierają do klienta pod wskazany adres w przeciągu maksymalnie trzech dni roboczych. Wyjątek stanowią modele, których aktualnie nie posiadamy na magazynie. W ich przypadku czas realizacji zamówienia może wydłużyć się do kilku tygodni. Informacja o orientacyjnej dacie dostawy zakupionego u nas sprzętu widnieje na karcie każdego produktu, tuż obok specyfikacji technicznej.