Podkategorie

Transformatory elektroniczne

Zasadniczą cechą transformatora jest to, że następuje w nim zmiana wartości napięcia i prądu przemiennego przy stałej częstotliwości bez udziału energii mechanicznej. Oprócz transformatorów energetycznych (transformatorów mocy) stosowane są też transformatory pomiarowe (przekładniki prądowe i napięciowe), regulacyjne, spawalnicze, prostownikowe, przesuwniki fazowe itp.

Transformatory elektroniczne to urządzenia wykorzystywane w instalacji domowej do zasilania żarówek niskonapięciowych – np. halogenów czy taśm LED. Są niezbędne, by w mieszkaniu zainstalować ekonomiczne oświetlenie niskonapięciowe, a ich podstawowym zadaniem jest redukcja napięcie z 230 V do 12 V.

Transformatory elektroniczne działają tak, by zapewnić łagodne włącznie napięcia, a także zabezpieczenie przed zwarciem i przeciążeniem. Wyróżniają się przy tym niewielkimi rozmiarami i niedużą wagą i są nowoczesną alternatywą dla transformatorów toroidalnych.

Transformator składa się z zamkniętego rdzenia żelaznego z nawiniętym uzwojeniem (najczęściej miedzianym). W modelach elektronicznych izolowane uzwojenie jest najczęściej zalane masą poliuretanową i umieszczone w obudowie z tworzywa sztucznego.

Jak działa transformator elektroniczny

Zadaniem transformatora jest zmiana parametrów przesyłanej energii elektrycznej prądu przemiennego z jednego napięcia na inne, o tej samej częstotliwości. Transformator ma przynajmniej dwa uzwojenia oddzielone od siebie galwanicznie, nawinięte na kolumnach rdzenia. Rdzeń transformatora stanowi jego obwód magnetyczny i wykonany jest z blach wzajemnie od siebie odizolowanych.

Zależnie od kierunku przepływu energii przez transformator, uzwojenia dzielą się na pierwotne i wtórne. Uzwojenie pierwotne pobiera energię ze źródła, a wtórne oddaje energię do odbiornika. Prąd przemienny dociera do uzwojenia pierwotnego i wytwarza zmienne pole magnetyczne, które przewodzone przez rdzeń transformatora, przepływa przez uzwojenie wtórne. Tak dochodzi do powstania zjawiska indukcji elektromagnetycznej, która obniża napięcie.

Transformatory elektroniczne dostępne w ofercie sklepu El12 wybierać można ze względu na:

  • cenę,
  • producenta,
  • napięcie pierwotne,
  • napięcie wtórne,
  • moc.

Przed zakupem należy dobrze zastanowić się nad parametrami sprzętu, ponieważ nieodpowiedni układ zasilający lub zbyt duża liczba zasilanych żarówek mogą doprowadzić do przeciążenia całego systemu i powodować awaryjność instalacji oświetleniowej.