Podkategorie

Wentylatory dachowe

Ta kategoria produktów zawiera wentylatory dachowe, czyli osprzęt będący niezbędnym elementem każdego poprawnie działającego systemu wentylacyjnego. Montowane na dachach budynków stosuje się zarówno w przypadku rozwiązań mechanicznych, jak i tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Odpowiedni dobór wentylatora dachowego ma wpływ na wydajność wymiany powietrza w budynku i tym samym decyduje o komforcie użytkowania poszczególnych pomieszczeń.

Wentylator dachowy to urządzenia służące do transportowania powietrza w określonych kierunkach. Zainstalowany na pokryciu budynku umożliwia cyrkulację – wymianę „zużytego” powietrza na świeże. Dzieje się to poprzez podwyższenie ciśnienie. Różnica warunków panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku sprawia, że powietrze jest wysysane z pomieszczeń i jednocześnie zastępowane nowym, niezanieczyszczonym, zawierającym większe ilości tlenu.

Wentylator nie tylko stanowi kanał ujścia i wejścia powietrza do obiektu. Osprzęt nadaje prędkości cyrkulacji oraz określa jej kierunek. Potrzebną do tego energię wytwarza zainstalowany wirnik napędzany dodatkowo silnikiem elektrycznym.

Dlaczego efektywna wentylacja jest ważna?

Skuteczne wentylowanie pomieszczeń ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz ogólną kondycję techniczną budynku. Stała wymiana powietrza doprowadza do usuwania z wnętrza obiektu różnych zanieczyszczeń. W źle wentylowanych przestrzeniach mieszkańcy bądź użytkownicy mogą skarżyć się na złe samopoczucie, ból głowy, pieczenie oczu, trudności z koncentracją itd. Nieodpowiednia cyrkulacja sprzyja pojawieniu się w domu wilgoci i grzybów, a to z kolei stanowi podatny grunt pod wystąpienie uczuleń i alergii. Pojawienie się pleśni ma szkodliwy wpływ również na samą konstrukcję budynku.

Gdzie stosuje się wentylatory dachowe?

Wentylatory dachowe montuje się na obiektach mieszkalnych, budynkach gospodarczych, biurowcach, fabrykach itd. Szczególnie ważne jest, by tego rodzaju wywietrzniki znajdowały się w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza może być wyjątkowo wysokie (np. kotłownie).

Urządzenia te są typowe przede wszystkim dla mechanicznych rozwiązań wentylacyjnych. Coraz częściej jednak montuje się je jako dodatkowe wywietrzniki wspomagające wentylację grawitacyjną. Tworzą one wówczas tzw. system hybrydowy. Wentylator uruchamia się w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na świeże powietrze (np. w momencie, gdy w pomieszczeniu znajduje się większa liczba osób czy w przypadku wystąpienia sporego zanieczyszczenia).

Rodzaje wentylatorów dachowych

Wentylator dachowy może mieć różne formy. Podstawowa klasyfikacja opiera się na sposobie montażu. Pod tym względem rozróżnia się modele połaciowe, stożkowe i kominowe. Pierwsze z nich przystosowane są przede wszystkim do instalacji na dachach skośnych. Modele stożkowe nadają się do zamocowania na płaskich pokryciach oraz na ścianach, a kominowe są bezpośrednio powiązane z kominem i wspomagają m.in. pochłanianie nadmiernie wytwarzanego dymu.

Inny podział wentylatorów dachowych opiera się na kierunku transportowanego powietrza. W ten sposób wyróżnia się modele z wylotem poziomym oraz pionowym. Te pierwsze mogą być stosowane jedynie w instalacjach, w których nie ma ryzyka mieszania się wyrzucanego powietrza z powietrzem wtłaczanym do wnętrza budynku. Z kolei produkty z wylotem pionowym wyrzucają powietrze na kilka metrów w górę, by mogło być ono transportowane np. z wiatrem. Z tego względu rozwiązanie to stosowane jest jedynie w obiektach odpowiednio oddalonych od najbliżej sąsiadujących z nimi innymi budynkami.

Poszczególne wentylatory mają możliwość przetłaczać powietrze pod różnym ciśnieniem. Egzemplarze osiowe skonstruowane są w taki sposób, że przepływający przez wirnik gaz nie zmienia swojego kierunku. Z tego względu jest to typ osprzętu przeznaczony do transportowania powietrza o niskim ciśnieniu, przede wszystkim w wentylacjach ogólnych. Przeciwieństwem tego rozwiązania są wentylatory promieniowe. Posiadają one specjalne łopatki, które rozrzucają tłoczone powietrze na boki (mogą dzięki temu pracować nawet pod wpływem gazu pod dużym ciśnieniem). Modele tego rodzaju stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest wysoki spręż i duża wydajność objętościowa. Świetnie sprawują się jako tzw. wentylacja mejscowa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wentylator dachowy?

Wybór odpowiedniego wentylatora na dach może decydować o wydajności pracy całego systemu odpowiedzialnego za wymianę powietrza w budynku. Warto więc wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę, przeglądając oferty poszczególnych modeli.

W pierwszej kolejności trzeba zawęzić obszar poszukiwań do osprzętu przystosowanego do instalacji na danym typie konstrukcji dachu.

Następnie konieczne jest zwrócenie uwagi na wyrzut powietrza – wentylator powinien działać w taki sposób, by odprowadzany gaz nie przedostawał się na nowo do budynku i nie wpadał na okoliczne obiekty. Wiele więc zależy od indywidualnych uwarunkowań zabudowy.

Ważny parametr stanowi moc urządzenia. To ona w dużej mierze decyduje o wydajności. Im jest ona większa, tym szybciej i sprawniej dojdzie do wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Nie bez znaczenia jest też poziom generowanego hałasu. Jeśli zależy nam na tym, by sprzęt działał niezauważalnie, należy zweryfikować głośność pracy mechanizmu, szczególnie silnika oraz wirnika. W przypadku tego ostatniego dobrze jest sprawdzić materiał wykonania. Solidniejsze są egzemplarze z nierdzewnych, lekkich metali, odpornych na działanie warunków atmosferycznych.

Aby montaż sprzętu był możliwie najprostszy, dobrze jest także zwrócić uwagę na sposób zasilania wentylatora i ewentualne zapewnienie mu bezproblemowego podłączenia do gniazdka elektrycznego. Zaleca się również zwrócenie uwagi na maksymalną temperaturę transportowanego medium (jest to ważne szczególnie w przypadku wentylatorów instalowanych w fabrykach czy halach produkcyjnych, gdzie często zasysane i odsysane powietrze może być bardzo gorące).

Wentylatory dachowe w ofercie sklepu el12.pl

W ofercie sklepu el12.pl znajdują się wentylatory różnego typu. Posiadamy m.in. klasyczne modele połaciowe czy stożkowe. Poza tym w naszym asortymencie znalazły się zaawansowane technologicznie panele wentylacyjne, idealne np. do biurowców o dużej powierzchni czy pomieszczeń, w których odbywają się różnego rodzaju procesy produkcyjne.

Prowadzimy sprzedaż osprzętu jedynie renomowanych producentów. Oferujemy wentylatory dachowe takich marek jak Eaton czy Emiter.

Czas realizacji zamówienia może wynieść od kilku dni do kilku tygodni (w zależności od aktualnych stanów magazynowych). Informacja o przewidywanym czasie dostawy zakupionego wentylatora zawsze widnieje na karcie produktu, tuż obok specyfikacji technicznej.