Podkategorie

Wentylatory kanałowe

Ta kategoria produktów zawiera wentylatory kanałowe, czyli prostej konstrukcji osprzęt wspomagający proces wymiany powietrza w danym pomieszczeniu. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań wentylacyjnych, stosowanych zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i w biurach, halach czy magazynach. Doceniane jest ono nie tylko ze względu na swoją uniwersalność, ale też bardzo prosty montaż i skuteczność działania.

Wentylator kanałowy, czasem określany również jako wentylator rurowy, stosuje się przede wszystkim tam, gdzie niewystarczająca okazuje się standardowa wentylacja grawitacyjna. Osprzęt ten ma za zadanie wspomagać tradycyjną metodę wymiany powietrza w pomieszczeniu za pomocą kanałów wentylacyjnych (stąd nazwa produktu). Taki wentylator skutecznie usuwa z wnętrza obiektu zużyte powietrze. Za jego pomocą można również pozbyć się z pomieszczenia wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów.

Budowa wentylatorów kanałowych

Na budowę wentylatora rurowego składa się kilka elementów. Centrum urządzenia jest silnik z wirującą obudową. Ta ostatnia znajduje się w dwóch łożyskach kulowych. Połączony do niej jest wał silnika. We wnętrzu wirującej obudowy umieszcza się zwykle tzw. stojan z uzbrojeniami. W nim ustawione są łożyska, a na zewnętrznej średnicy wirującej obudowy wyważony jest wirnik (rotor). Dawniej wentylatory były budowane w nieco inny sposób. Główna różnica polegała na tym, że to właśnie wirnik umieszczano we wnętrzu obudowy. Zamiana położenia rotora i stojana pozwoliła skondensować rozmiary osprzętu. Co więcej, przy takiej konstrukcji łatwiej o chłodzenie silnika przy napięciowej regulacji jego obrotów. Elementem niezbędnym do prawidłowej pracy wentylatora rurowego jest także odpowiednio skonstruowany kanał, do którego przyłącza się bezpośrednio urządzenie.

Typy wentylatorów kanałowych

Istnieje kilka typów wentylatorów kanałowych. Podstawowa klasyfikacja opiera się na rodzaju i budowie wirnika. W ten sposób wyróżnić można wentylatory osiowe, promieniowe oraz urządzenia o przepływie mieszanym. Pierwsza wymieniona grupa produktów przeznaczona jest to przetłaczania powietrza o niskim ciśnieniu i krótkiej drodze do przebycia z wnętrza na zewnątrz budynku. Tego rodzaju wentylatory nadają się przede wszystkim do montażu w ścianie lub na suficie. W procesie transportowania gazu największą rolę odgrywa w tym przypadku składowa kinetyczna. Specyficzna budowa wirnika bezpośrednio przekłada się na wysokie wydatki powietrza kosztem niższego sprężu.

W niektórych sytuacjach, gdy tradycyjny wentylator osiowy okazuje się mało wydajny, stosuje się alternatywne rozwiązanie w postaci wentylatora osiowego przeciwbieżnego. Jego charakterystycznym elementem jest wirnik złożony z dwóch elementów kręcących się w przeciwnych kierunkach. Taka konstrukcja pozwala uzyskać wyższy stopień sprężu, a to ostatecznie przekłada się na większą efektywność działania osprzętu.  

Wentylatory promieniowe z kolei skonstruowane są w taki sposób, że oś obrotu wirnika jest prostopadła do kierunku przepływu strumienia tłoczonego powietrza. Dzięki temu ta grupa produktów osiąga dużo wyższy spręż powietrza w porównaniu do opisanych wcześniej wentylatorów osiowych. Modele promieniowe nadają się do użycia w długich, rozgałęzionych, często bardzo skomplikowanych instalacjach wentylacyjnych. Ze względu na większą wydajność, ten rodzaj wentylatorów jest przeważnie dużo droższych od prostszych i mniej skutecznych egzemplarzy osiowych.

Wentylatory o przepływie mieszanym są swojego rodzaju hybrydą obu rozwiązań. Łączą bowiem wydajność modeli promieniowych ze stosunkowo prostą konstrukcją wentylatorów osiowych. Ich charakterystyczną cechą jest bardzo ciche działanie. Idealnie nadają się więc do zastosowania w pomieszczeniach, gdzie poziom hałasu powinien być jak najniższy (np. w bibliotece).

Wentylatory kanałowe można podzielić również ze względu na funkcje. W ten sposób wyróżnia się chociażby modele przepływowe (inaczej nazywane przelotowymi) i nawiewno-wywiewne. Pierwsza grupa to klasyczne egzemplarze, bardzo często stosowane w domach jednorodzinnych czy innych budynkach mieszkalnych. Służą głównie do odprowadzanie z wewnątrz zużytego powietrza. Bardziej zaawansowane są wentylatory nawiewno-wywiewne, które nie tylko odprowadzą powietrze z pomieszczenia, ale też dostarczą świeże pokłady gazu do środka.

Specjalny typ wentylatorów stanowią modele przeciwwybuchowe. Stosowane są one w przestrzeniach wyjątkowo narażonych na różnego rodzaju eksplozje. Ułatwiają odprowadzenie z pomieszczenia szkodliwych dla zdrowia gazów czy oparów palnych.

Zalety wentylatorów kanałowych

Wentylatory kanałowe mają co najmniej kilka zalet. Przede wszystkim, są to urządzenia uniwersalne, które nadają się do instalacji w praktycznie każdym pomieszczeniu, bez względu na jego przeznaczenie. Spory wybór poszczególnych modeli typów osprzętu pozwala dobrać egzemplarz w pełni wydajny. Standardowe wentylatory kanałowe można w łatwy sposób połączyć z innymi urządzeniami odpowiedzialnymi za odprowadzanie zużytego powietrza czy pary, np. z okapami kuchennymi. Warto dodać, że nowoczesne wentylatory rurowe pracują cicho i nie wpływają na komfort domowników. Urządzenia występują w różnych kolorach, co pozwala dobrać do wystroju wnętrza. Łatwo jest więc je zamaskować, by nie rzucały się w oczy.

Wentylatory kanałowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dobierając wentylator kanałowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego przeznaczenie. Jeśli urządzenie będzie musiało poradzić sobie z odprowadzeniem sporej ilości powietrza, warto zdecydować się na rozwiązania bardziej zaawansowane technicznie, np. modele przeciwbieżne. Przed zakupem zaleca się także dokładne sprawdzenie sposobu montażu osprzętu i średnicę kanału wentylacyjnego. Tego rodzaju informacje zawsze powinny znajdować się na karcie produktu oraz na jego opakowaniu.

Wentylatory kanałowe – oferta sklepu el12.pl

Na EL12.pl oferujemy wentylatory kanałowe pochodzące od renomowanych producentów tego rodzaju sprzętu. W naszym sklepie dostępne są modele tak uznanych marek jak Vents czy Kanlux. Posiadamy egzemplarze o różnych parametrach technicznych. U nas znaleźć można wentylatory kanałowe o mocy 14, 19, 20, 22 i 44 W. Oferujemy egzemplarze o przepływie powietrza rzędu 106 i 405 m3/h oraz mocy obrotowej o wartości 1300 i 2300 RPM. W naszym asortymencie znalazły się wentylatory oznaczane stopniami ochronności IP40 oraz IPX4.

Przed zakupem wentylatora kanałowego prosimy o zwrócenie uwagi na przewidywaną datę realizacji zamówienia. Zwykle okres wysyłki zakupionych produktów pod wskazany przez klienta adres trwa maksymalnie trzy dni robocze. Czas ten może się jednak wydłużyć, jeśli dany egzemplarz nie jest aktualnie dostępny w magazynie. Informację o przewidywanej dacie dostawy znaleźć można na karcie produktu, tuż obok specyfikacji technicznej. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących dostępności danych wentylatorów, prosimy o kontakt z działem obsługi klienta.