Podkategorie

Wiertła i tarcze

Ta kategoria produktów dostępnych w naszym sklepie zawiera wiertła i tarcze przeznaczone do różnego rodzaju elektronarzędzi. Produkty te służą do profesjonalnej obróbki wybranego materiału. Wiertła wykorzystuje się oczywiście przede wszystkim do wykonywania otworów. Montuje się je przede wszystkim w wiertarkach lub innych obrabiarkach z napędem obrotowym. Wiertło wprawione w ruch wwierca się w daną płaszczyznę i wykonuje otwór określonej wielkości. Z kolei tarcze służą do cięcia lub szlifowania danego materiału. To specjalne dyski montowane zwykle na szlifierki bądź pilarki. Osprzęt wprawiony w ruch, w zależności od typu tarczy, umożliwia rozdzielenie wybranego tworzywa bądź wygładzenie go i przygotowanie do dalszych prac naprawczych.

Budowa wiertła

Istnieje kilka rodzajów wierteł dostępnych na rynku. Różnią się one od siebie przede wszystkim budową. Ogólnie osprzęt ten dzieli się na dwie części: roboczą oraz chwytowa. Pierwsza z nich to część od czoła wiertła do końca rowka wiórkowego (w dużym uproszczeniu – do tego fragmentu, w którym kończy się nierówna powierzchnia produktu bezpośrednio odpowiedzialna za wykonywanie otworów). Część chwytowa, jak wskazuje nazwa, służy do zamocowania w wybranym elektronarzędziu. To nic innego jak trzon wiertła, który ma zapewnić stabilną pozycję osprzętu podczas prac.

Najpopularniejszym typem są wiertła kręte. Budowa tego rodzaju osprzętu nie zmieniła się od ponad 150 lat. Ich część roboczą tworzą dwa ostrza skrawające ułożone śrubowo. W ten sam sposób umiejscowione zostały specjalne rowki, których zadaniem jest skutecznie odprowadzanie powstałych w czasie wiercenia wiórków.

Innym popularnym rodzajem wierteł są wiertła płaskie, często określane także jako piórkowe. Ich część robocza jest zdecydowanie krótsza niż w przypadku wyżej opisanych wierteł krętych. Ponadto, wyróżniają się one charakterystyczną, płaską koroną. Tę tworzą dwa ułożone prosto wiertła, pozbawione jakichkolwiek rowków. Wiertła piórkowe wykorzystuje się do wykonania otworów do 45 milimetrów średnicy.

Istnieją również wiertła spiralne. Część roboczą tworzy specjalnie zaprojektowany zwój z rowkami odprowadzającymi wióry oraz z niewielkich rozmiarów ostrzem na końcu. Ten typ osprzętu służy do robienia większych i głębszych otworów. Warto zwrócić uwagę na część chwytową wierteł spiralnych, gdyż zwykle podstawę trzonka stanowi charakterystyczna sześciokątna podstawka. Taka konstrukcja zapewnia lepszą stabilność w trakcie obróbki.

Do bardziej zaawansowanych prac wykorzystuje się natomiast wiertła koronowe (tzw. otwornice lub wiertła trepanacyjne). Oprócz samego bolca wykonującego otwór wyposażone są one w specjalną obwód z ostrzami. Produkt ten nadaje się do obróbki polegającej na wykrawaniu.

Klasyfikacja wierteł ze względu na obrabiany materiał

Wiertło należy dobrać ze względu na materiał, w jakim planuje się wykonać otwór. Poszczególne typy osprzętu wykonane są z różnych stopów metali, dzięki czemu sprawniej przewiercają się przez dany typ materiału i wolniej przez to się zużywają. Wyróżnia się przede wszystkim wiertła do drewna, metalu, betonu, blach oraz coraz popularniejsze wiertła uniwersalne. Wybierając poszczególny typ dobrze jest też zwrócić uwagę na typ uchwytu. Różne elektronarzędzia są dostosowane do konkretnych rodzajów mocowań, a tych, poza klasyczną podstawą walcową lub wspomnianą sześciokątną, można wyróżnić co najmniej kilka, m.in. chwyt ćwierć calowy typowy dla wkrętarek czy chwyt stożkowy.

Tarcze – budowa i rodzaje

Tarcze z kolei to narzędzia przypominające swoim wyglądem dyski, które w zależności od swojego przeznaczenia mają nieco inną konstrukcję. Wyróżnia się przede wszystkim tarcze tnące i tarcze szlifierskie. Pierwsze z nich służą do pracy głównie w pionowej orientacji. Ich krawędzie pokrywają ostrza, których zadanie polega na sprawnym przecięciu wybranego materiału. Tarcze pilarskie wykorzystuje się do prac z drewnem, metalem, kamieniem czy tworzywami sztucznymi. Ważne jest, by dobrać dla danego typu prac odpowiedni model. W przypadku tarcz tnących kluczowe parametry dotyczą ostrzy, nazywanych niekiedy zębami. Ich liczba, budowa czy nawet gęstość rozłożenia po obwodzie ma wpływ na efektywność prac. Zasada jest prosta – tarcze z mniejszą liczbą ostrzy nadają się do prostszej obróbki, głównie w miękkich tworzywach.

Warto wspomnieć o tarczach diamentowych, które cieszą się coraz większym uznaniem wśród fachowców. To wyjątkowo ostre tarcze tnące, których korpus stanowią stal lub stopy metali miękkich. Krawędzie natomiast pokryto specjalnym proszkiem z syntetycznego diamentu wtapianego w spoiwie metalowym. Taka mieszanka sprawia, że tarcze te łatwiej przecinają dany materiał i wolniej się szczerbią.

Nieco inaczej wygląda budowa tarcz szlifierskich. Tu nieważne są zakończenia dysku, ale konstrukcja nawierzchni. Ogólnie ściernice, jak zwykło się nazywać ten typ osprzętu, składają się z ziaren ściernych i nośnika – spoiwa. Ważniejszy wydaje się pierwszy elementy, gdyż od wielkości ziarenek zależy chropowatość tarczy i efektywność jej działania. Spoiwa stanowią natomiast trzon osprzętu. Pod tym względem wyróżnia się modele ceramiczne, gumowe, mineralne i bakelitowe.

Tarcze dzieli się też ze względu na kształt. W ten sposób można wyszczególnić klasyczne ściernice tarczowe (wykorzystywane do podstawowych prac szlifierskich), garnkowe (posiadające na powierzchni wypukłe i przerywane pierścienie, wykorzystywane głównie do skomplikowanych prac budowlanych, np. ścieranie zużytej nawierzchni betonu), czy trzpieniowe (wykonana z włókniny, instalowana na mikronarzędziach do bardzo precyzyjnej obróbki).

Dużą popularnością cieszą się tarcze lamelkowe (listkowe). Są tanie, powszechnie dostępne i za ich pomocą można w szybki oraz prosty sposób obrobić większość popularnych materiałów.

Dobierając tarcze, warto zwrócić nie tylko na ich przeznaczenie, ale też na techniczne parametry (np. średnica otworu mocującego czy maksymalna prędkość obrotowa). Te powinny odpowiadać możliwościom posiadanego elektronarzędzia, na jakim ostatecznie zamontowany zostanie dysk.

Wiertła i tarcze – co oferujemy?

W naszym sklepie posiadamy różnego rodzaju wiertła i tarcze pochodzące od renomowanych producentów (m.in. Beko, Bosh, Haupa czy Wkrętmet). Na EL12.pl można znaleźć produkty różnej wielkości, przeznaczone wszelakich prac obróbkowych. Oferujemy np. klasyczne wiertła kręte, specjalistyczne wiertła udarowe (do wiertarek wyposażonych w udar, wykorzystywanych do wyjątkowo twardych materiałów), wysokiej klasy wiertła spiralne, profesjonalne otwornice, tarcze szlifierskie, tarcze tnące (w tym również tarcze diamentowe) i wiele innych. U nas można zaopatrzyć się w wiertła i tarcze przystosowane do pracy w drewnie, metalu, betonie i tworzywach sztucznych. Oferujemy całe zestawy poszczególnych produktów oraz zakup danych egzemplarzy w większych ilościach. Zamówienia realizujemy zazwyczaj w ciągu trzech dni roboczych, chyba że na stronie produktowej widnieje inna adnotacja na ten temat.