Podkategorie

Wyłączniki krańcowe

Ta kategoria produktów zawiera wyłączniki krańcowe (nazywane potocznie krańcówkami). Są to urządzenia elektromechaniczne, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie wielu maszyn, urządzeń czy systemów. Osprzęt ten służy do ograniczenia ruchu, czyli odłączenia danego układu w chwili osiągnięcia końcowej pozycji. Wyłączniki krańcowe pełnią funkcję specjalnego czujnika. Umożliwiają wykonanie przełączeń w obwodach elektrycznych i zwiększają bezpieczeństwo ich funkcjonowania.

Zasada działania wyłączników krańcowych

Wyłączniki krańcowe można porównać do tradycyjnych wyłączników światła. Ich działanie opiera się na odłączeniu całego urządzenia lub obwodu sterującego po osiągnięciu konkretnej pozycji. Gdy na głowicę krańcówki zadziała określona siła, styki umieszczone we wnętrzu osprzętu otwierają się lub zamykają (zależy od typu wyłącznika).

Krańcówki instaluje się zawsze w stałej (nieruchomej) części maszyny, np. w obudowie. Spotkać je można chociażby na wózkach maszyn lub na krańcach szyn, powstrzymując urządzenie przed przekroczeniem skrajnej pozycji. Dzięki temu zapobiega się uszkodzeniu tego rodzaju mechanizmów.

Wyłączniki krańcowe – główne cechy

Wyłączniki krańcowe są osprzętem o niewielkich rozmiarach. Łatwo się je instaluje, a spory wybór różnych wariantów tego produktu (zróżnicowanych przede wszystkim pod kątem obsługiwanego prądu roboczego oraz ukształtowania dźwigni styku krańcowego) pozwala bez większego problemu dobrać odpowiedni egzemplarz do własnych potrzeb.

Obudowy krańcówek wykonane są najczęściej z metalu lub tworzywa sztucznego. Zdarzają się również modele schowane w skorupach skonstruowanych z połączeń obu tych materiałów.

Podstawowe typy wyłączników krańcowych są osprzętem stosunkowo tanim. W zależności od producenta i parametrów technicznych za jeden egzemplarz trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do nieco ponad 100 złotych. Miniaturowe krańcówki obsługujące wyjątkowo proste mechanizmy kosztują nawet mniej niż 30 złotych. Bardziej skomplikowane modele, przeznaczone do zaawansowanych prac są oczywiście droższe, a ich cena przekracza kwotę 1000 złotych.

Rodzaje wyłączników krańcowych

Wyróżnia się kilka podstawowych typów wyłączników krańcowych. Najpopularniejsze są krańcówki mechaniczne. W ich przypadku styki uruchamiają się za sprawą ruchomej głowicy. Ta najczęściej przyjmuje formę rolki, główki bądź trzpienia.

Alternatywnym rozwiązaniem dla mechanicznych wyłączników krańcowych są modele elektromagnetyczne. Krańcówki tego rodzaju powszechnie określa się jako kontaktrony. Ich działanie opiera się na zjawisku magnetyzmu. Styki umieszczone w głównej części wyłącznika reagują na magnes, który umieszczono na drugim końcu wnętrza osprzętu. Gdy oba elementy się do siebie zbliżą, styki łączą się i wywołują określoną reakcję.

Specjalnym rodzajem krańcówek są tzw. mikrowyłączniki. To zminiaturyzowane wersje klasycznych wyłączników stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na umieszczenie osprzętu o standardowych gabarytach (np. na płytkach drukowanych PCB).

Wyłącznik a czujnik krańcowy – czym się różnią?

Potocznie wyłączniki krańcowe określane są także jako czujniki. Będąc jednak precyzyjnym, oba osprzęty stanowią dwie zupełnie osobne kategorie produktów. Zarówno jeden, jak i drugi mechanizm, pełnią funkcję wyłącznika (czyli reagują w określony sposób na oddziałujące na nie zjawisko o danej wartości). Czujniki krańcowe wzbogacono dodatkowo o element ostrzegawczy. Wyłącznik ma możliwość przekazać informację o ulokowaniu ewentualnej przeszkody w działaniu obwodu, jednak stanie się to w momencie jego odcięcia. Czujnik wysyła ostrzeżenie wcześniej, co pozwala użytkownikowi odpowiednio zareagować.

Zastosowanie wyłączników krańcowych

Krańcówki mają bardzo szerokie zastosowanie i można jest znaleźć w wielu maszynach i mechanizmach. Powszechnie wykorzystuje się je w automatyce przemysłowej oraz budowalnej. Bez nich niemożliwe byłoby działanie większości używanych na co dzień sprzętów czy taśm produkcyjnych. Krańcówki stanowią też niezwykle ważny element zabezpieczający np. w automatycznych bramach garażowych czy wjazdowych. Osprzęt pełni w nich funkcję czujnika określającego krańcowe położenie elementu przesuwnego na szynie. Podobnie wygląda to w automatycznych roletach. Wyłączniki krańcowe są montowane także w mikrofalówkach. Tam służą jako czujniki otwarcia i zamknięcia drzwiczek. Jeśli te nie zostały przytrzaśnięte, nie będzie możliwości uruchomienia sprzętu. Mikrokrańcówki instaluje się chociażby w myszach komputerowych czy przy automatycznie uruchamianych źródłach światła (np. przy podwieszanych półkach czy szafkach). Warto wspomnieć również o ich wykorzystywaniu jako czujników otwarcia obudowy. Wiele sprzętów czy maszyn wyposażonych jest właśnie w tego rodzaju mechanizm. Mówiąc wprost – krańcówki mogą sygnalizować nieszczelność skorup danych urządzeń, czy nawet uniemożliwić ich uruchomienie, jeśli wykryte zostanie rozszczelnienie pokrywy lub obudowy.

Jak dobrać odpowiedni wyłącznik krańcowy?

Aby wyłącznik krańcowy był w pełni funkcjonalny, powinien zostać prawidłowo dobrany do mechanizmu, jaki ma obsługiwać. Najtańsze modele są przeznaczone przede wszystkim dla amatorskich rozwiązań. Przy bardziej zaawansowanych technologiach należy skorzystać z droższych i profesjonalnych modeli.

Warto także zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Do tych należy zaliczyć obsługiwane napięcie prądu, prędkość uruchomienia włącznika, rodzaje styków (migowe, które działają natychmiast lub zwłoczne, które reagują po określonym czasie), zakres ruchu czy ilość cykli. Dobrze jest także zweryfikować, z czego wykonana została obudowa osprzętu. Do maszyn wyjątkowo narażonych na pojawienie się ognia, należy zastosować krańcówki w skorupach ognioodpornych.

Wyłączniki krańcowe w sklepie el12.pl

Na el12.pl znajdą Państwo wyłączniki krańcowe różnego typu. Posiadamy zarówno osprzęty przeznaczone do najprostszych mechanizmów, jak i modele zaawansowane o specjalistycznym zastosowaniu. Istnieje możliwość doboru krańcówek pod kątem obsługiwanego prądu znamionowego i liczby posiadanych przez dany produkt biegunów.

Oferujemy wyłączniki krańcowe pochodzące od renomowanych producentów. W sprzedaży znajdują się modele takich marek jak Promet czy Schneider Electric.

Zamówienia złożone w sklepie el12.pl realizujemy zwykle w przeciągu trzech dni roboczych. Wyjątek stanowią sytuację, gdy wybrane wyłączniki krańcowe nie znajdują się aktualnie w naszych magazynach. Wówczas dostarczenie zakupów może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Informacje o aktualnych stanach magazynowych oraz o orientacyjnym czasie realizacji zamówienia znajdują się na karcie każdego produktu obok jego specyfikacji technicznej.