Podkategorie

Żarówki metalohalogenkowe

Lampy wysokoprężne to rodzaj oświetlenia wykorzystujący wyładowanie elektryczne, do którego dochodzi pomiędzy dwiema elektrodami wykonanymi z materiału przewodzącego umieszczonego w mieszaninie halogenków metali. Jednym z efektów tego procesu jest wytworzenie światła widzialnego o charakterystycznych właściwościach. Bardzo dobrze sprawdza się ono w oświetleniu profesjonalnym i oświetleniu zewnętrznym, wymagającym wysokiej skuteczności świetlnej i długiej trwałości. Lampy takie muszą być wyposażone w specjalny układ elektryczny, złożony z odpowiedniego rodzaju statecznika i zapłonnika, które zapewniają odpowiednie parametry świetlne.

Podział lamp metahalogenowych

Taki rodzaj oświetlenia podzielić można ze względu na rodzaj metalu, w którym dochodzi do wyładowania. Wyróżniamy więc m.in.:

  • lampy sodowe,
  • rtęciowe,
  • żarowo-rtęciowe,
  • inne metalohalogenkowe.

Wszystkie znaleźć można w ofercie El12. 

Lampy metalohalogenowe to energooszczędne źródło światła, cechujące się bardzo dobrą skutecznością świetlną, trwałością, a także wysoką wartością współczynnika CRI (oddawania barw oświetlanych przedmiotów).

Zastosowanie lamp wysokoprężnych

Lampy metalohalogenowe świecą światłem białym, przypominającym naturalne światło dzienne. Dzięki temu z powodzeniem stosuje się je we wnętrzach przemysłowych, magazynach, halach i galeriach handlowych, a także w celu oświetlenia obiektów sportowych. Mogą być używane zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Doskonale nadają się np. do oświetlania stacji benzynowych i plakatów reklamowych.

Dostępne w asortymencie El12 lampy metalohalogenowe różnią się ze względu na liczbę i rodzaj trzonków, dzięki czemu można je łatwo dopasować do danego systemu oświetleniowego. Należy jednak pamiętać, że są one przeznaczone do użytku tylko w zamkniętych oprawach, zawierających odpowiedni osprzęt elektryczny.

Normy i sposób postępowania po zużyciu lamp metalohalogenowych

Wszystkie znajdujące się w asortymencie El12 lampy metalohalogenowe zostały wytworzone zgodnie z międzynarodowymi normami: PN-EN 62035, PN-EN 61167, PN-EN 61547. Pamiętać trzeba, że podczas dokonywania wymiany poszczególnych elementów oświetlenia, zużyte żarówki i lampy należy oddać do specjalnych punktów zajmujących się utylizacją tego rodzaju odpadów.