Podkategorie

Złączki

Złączki kablowe zapewniają szybkie, estetyczne i stabilne połączenie, dlatego są bardzo ważnym elementem sprawnej, a także bezpiecznej instalacji elektrycznej. Znajdują szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle oraz budowaniu szaf rozdzielczych. Złączki śrubowe najczęściej wykorzystywane są w sytuacjach wymagających solidnego, pewnego docisku.

W związku z wieloma możliwymi zastosowaniami złączki należy dobierać odpowiednio do ich przeznaczenia i planowanego wykorzystania, ponieważ poszczególne rodzaje złączek różnią się budową oraz właściwościami.

Modele i rodzaje złączek różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem czy obciążeniem prądowym, a co za tym idzie, również konstrukcją oraz funkcjonalnością. Jednymi z najpopularniejszych są modele bazujące na połączeniu śrubowym, choć w ofercie producentów znaleźć można też złączki oparte na mechanizmie sprężynowym oraz samozaciskowe ze sprężyną, a także produkty przeznaczone specjalnie do instalacji aluminiowych lub miedzianych.

Podstawowe rodzaje złączek

Złączka, nazywana także listwą zaciskową, jest wyrobem elektroizolacyjnym, przeznaczonym do łączenia (przy użyciu zacisków) dwóch odcinków kabli niskiego napięcia w instalacji elektrycznej. W ofercie producentów znaleźć można złączki jednotorowe i wielotorowe, które służą do łączenia przewodów ze złączem śrubowym. W tym przypadku do skręcania używa się śrubokręta, co może być niewygodnie, szczególnie w przypadku montażu większej liczby przewodów.

Na końcową jakość połączenia z zaciskiem śrubowym w dużej mierze wpływa staranność wykonania połączenia oraz siła i precyzja docisku (zbyt słabe mocowanie może nie wytrzymać obciążeń eksploatacyjnych, a zbyt mocne niejednokrotnie doprowadza do zniszczenia elementu). Dlatego za każdym razem przed uruchomieniem instalacji (czyli nie tylko po pierwszym podłączeniu, ale też np. po remoncie) należy dokładnie sprawdzić stan połączeń poprzez dokręcenie wszystkich zacisków śrubowych. Regularne kontrolowanie stanu połączenia elementów pozwala uniknąć ewentualnej deformacji przewodu i zmniejszenia jego przekroju (do tego rodzaju problemów może dojść w przypadku nadmiernie dokręconych zacisków oraz wygięcia przewodów miedzianych lub aluminiowych).

Najprostszym rodzajem zacisków śrubowych są śrubowe złączki klatkowe, które nie mają rozwiązań chroniących przed deformacją przewodu, dlatego najczęściej wykorzystywane są do kabli jednożyłowych. Jeśli zachodzi taka potrzeba, warto poszukać zacisków klatkowych z ochroną przed deformacją, czyli z elementem dociskowym od góry lub z dociskiem zarówno od góry, jak i od dołu.

W ofercie el12.pl znajduje się wiele rodzajów złączek. Oto ich typy.

Złączki bezśrubowe

W tej grupie znaleźć można np. znacząco skracające czas montażu szybkozłączki typu PC 225x. Stosowane są m.in. przy wykonywaniu instalacji oświetleniowych, w budowie systemów bezpieczeństwa oraz innych pracach elektroinstalacyjnych. Szybkozłączki wykonane z bardzo przezroczystego, samogasnącego tworzywa spełniającego normę UL 94V-2 zapewniają dobrą widoczność miejsc styku. Dodatkowo kolorowe elementy, odpowiadające poszczególnym typom szybkozłączek, ułatwiają ich identyfikację.

Wybierając odpowiedni rodzaj złączki bezśrubowej, należy zwrócić m.in. uwagę na liczbę złączy (w ofercie el12 są takie w przedziale 1-15 złącz). W tej kategorii można znaleźć takie akcesoria jak: złącze żeńskie, przejście złącze żeńskie F na złącze żeńskie antenowe, oznaczniki, siłowniki, złącze męskie HDC, mostek grzebieniowy, złączki do puszek instalacyjnych, adaptery montażowe, mostek poprzeczny, a także złączki rozłączalno-pomiarowe z izolowanymi gniazdami pomiarowymi.

Złączki bezpiecznikowe

W tej kategorii znaleźć można takie produkty jak: mostki wsuwane z izolacją, wtyk bezpiecznikowy szerokość 5 mm z wlutowanym miniaturowym bezpiecznikiem czy 2-przewodowa złączka bezpiecznikowa do bezpieczników aparatowych bez sygnalizacji.

Złączki gwintowe

Wśród tych produktów znaleźć można: złączkę gwintową ochronną, odgałęźnik instalacyjny, odgałęźnik z pokrywką, listwę zaciskową (12 otworów), listwę zaciskową, gwintową (termoutwardzalna, 10 mm2, 6 torów), pierścień dystansowy segmentowy, wkręt osprzętowy do puszek elektroinstalacyjnych, płytkę odgałęźną, złączkę skrętną uniwersalną dla przewodów czy listwę zaciskową.

Złączki do instalacji LED

W ofercie el12.pl są: złączki do taśmy LED, złączki narożne z kablami do taśmy LED, złączki zasilacze taśm LED, szybkozłączki do taśm LED, złączka-sterownik RGB czy taśma LED.

Zaciski oświetleniowe

W tym np. złączka oświetleniowa pojedyncza i podwójna, gniazdo 1-przewodowe 1-biegunowe lub złączka serwisowa.

Złączki szynowe

Wśród produktów w tej kategorii znaleźć można: złącze sprężynowe, złączkę piętrową, przekładkę do ZSG, płytkę końcową do trzymacz do ZSG, oznaczniki do ZSG, złączkę szynową gwintową ZSG, złączkę szynową gwintową ochronną, zwieracz gwintowy do ZSG, osłonę do zacisków, zacisk odgałęźny, minizłącza przelotowe, złączkę dwupiętrową, trzymacz KU-2/35, a także płytkę skrajną.

Jak montować złączki kablowe?

Złączki kablowe najczęściej zaprasowuje się na przewodzie. W zależności od przekroju przewodu można do tego użyć takich narzędzi jak ręczna praska albo głowica hydrauliczna. Przy zakupie złączki należy zapoznać się z jej specyfikacją techniczną, ponieważ najczęściej producent wskazuje, jakim narzędziem powinna być dana złączka zaciśnięta.

Inną technologię stosuje się do złączek śrubowych, które wyróżniają się szybkością montażu i możliwością zastosowania jednej złączki przy wielu przekrojach oraz rodzajach żyły. Elementy te wyposażone są w śruby, które można demontować (dokręca się je kluczem imbusem lub oczkowym).

Dość popularnym rozwiązaniem, stosowanym raczej w rozwiązaniach profesjonalnych, są połączenia zaciskowe przeznaczonych do w pełni zautomatyzowanego montażu. Połączenia wykonuje się za pomocą pistoletu pneumatycznego, wystrzeliwując specjalną klamrę na odpowiedni pin przyłączeniowy o prostokątnym lub kwadratowym przekroju. Co ważne, kilka połączeń może być realizowanych na jednym pinie przyłączeniowym. Świetnym rozwiązaniem jest także wybór listwy zaciskowej na szynę – umożliwi ona niezawodne podłączenie dwóch lub więcej przewodów z zachowaniem całkowitego porządku w skrzynce rozdzielczej.