Podkategorie

Złączki szynowe

Złączka szynowa to niewielkich rozmiarów osprzęt elektroinstalacyjny służący do łączenia żył oraz przewodów (zarówno aluminiowych, jak i nowszych miedzianych). Potocznie bywa nazywana także złączką listwową lub „zugiem” - od nazwy własnej jednego z największych niegdyś producentów tego rodzaju elementów. Produkt przeznaczony jest do montażu w rozdzielnicach niskiego napięcia (NN) oraz w szafach sterowniczych (głównie na szynie typu DIN).

Dobrze zaprojektowana i wykonana szafa sterownicza bądź rozdzielnica charakteryzuje się pełną przejrzystością oraz uporządkowaniem poszczególnych elementów, z jakich się składa. To wyjątkowo istotne w pomieszczeniach o małej powierzchni, gdzie miejsca na wygodne ułożenie poszczególnych kabli czy przewodów jest po prostu niewiele. Optymalne rozstawienie danych części składowych wnętrza rozdzielnicy lub szafy gwarantuje bezpieczeństwo działania całej konstrukcji, a także ułatwi ewentualne wykonanie ewentualnych napraw czy modyfikacji w przyszłości. Jednym z najefektywniejszych rozwiązań w szafach sterowniczych i innych instalacjach jest zastosowanie szynowych złączek kablowych, które znaleźć można w ofercie sklepu el12.pl.

Zastosowanie złączek szynowych w praktyce

Jak sugeruje nazwa osprzętu, złączka szynowa ma za zadanie połączyć ze sobą dwa oddzielne elementy, a konkretnie przewody czy szeroko pojmowane okablowanie. Choć gabaryty produktu wydają się niepozorne, to potrafi on skutecznie zespolić ze sobą poszczególne części instalacji elektrycznej i zapewnić jej bezawaryjne działanie.

Złączki szynowe nadają się do montażu na szynach DIN/Euro/TS-35. Jest to więc rozwiązanie uniwersalne. Istnieje możliwość założenia pojedynczych zugów lub całych zestawów, które tworzą tzw. bloki. Bardzo często zdarza się, że rozdzielnica jest składana w formie prefabrykowanej i posiada już fabrycznie zainstalowane złączki, dzięki czemu cały proces podłączenia obwodów jest krótki, łatwy i przyjemny.

Rodzaje złączek szynowych

Złączki szynowe mogą się od siebie różnić ze względu na mechanizm zaciskowy, który odpowiedzialny jest bezpośrednio za stworzenie połączenia między przewodami. Najpopularniejsze są złączki listwowe z zaciskiem śrubowym, zwanym też gwintowym. Okablowanie podłącza się do nich z boku, dzięki czemu można wygodnie połączyć kable między korytem lub mostkiem grzebieniowym i listwą zaciskową. Montaż okablowania przy połączeniu śrubowym jest jednak czasochłonny ze względu na potrzebę ręcznego dokręcania zacisków. Wygodniejsze i nowocześniejsze są złączki szynowe z zaciskami. Wyposażono je w połączenie sprężynowe, dzięki czemu podłączenie przewodów jest znacznie uproszczone i nie wymaga użycia narzędzi. W tego rodzaju złączkach okablowanie przeważnie instalowane jest od frontu. Istnieją także modele hybrydowe, które łączą w sobie rozwiązania obu wyżej zaprezentowanych typów osprzętu. Dzięki technologii zacisków sprężynowych montaż w ich przypadku jest ułatwiony, a okablowanie umieszcza się po bokach złączki. Wszystkie opisane modele złączek listwowych są dostępne w ofercie sklepu el12.pl.

Poszczególne złączki posiadają dodatkowe funkcjonalności lub są dedykowane pod bardzo konkretne rozwiązania montażowe. Wyboru określonych modeli dokonuje instalator, stosując osprzęt dostosowany do parametrów danego układu. Wyróżnia się m.in. złączki szynowe przelotowe, złączki szynowe piętrowe, złączki szynowe ochronne, złączki szynowe wyposażone w bezpiecznik, złączki rozłączalno-pomiarowe oraz z modułami elektrycznymi. Najnowocześniejsze modele złączek posiadają nawet diody informujące o stanie instalacji.

Kolory złączek szynowych

Każda złączka szynowa może występować w różnym kolorze. W ten sposób producenci ułatwiają w dodatkowy sposób zachowanie ładu i porządku w rozdzielnicach. Najpopularniejsze są złączki szare – montuje się je w najprostszych instalacjach, np. w systemach domowych. Poza nimi występują także egzemplarze:

  • niebieskie – przystosowane do podłączenia przewodów neutralnych,
  • pomarańczowe – złączki do przewodów fazowych,
  • żółte – zakładane do rozwiązań uziemiających (czasem występują w wariancie żółto-zielonym),
  • czerwone – przystosowane do połączenia przewodów obsługujących systemy sygnalizacyjne, awaryjne i przeciwpożarowe.

Złączki szynowe – zalety

Stosowanie złączek szynowych ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • uporządkowanie przewodów,
  • łatwa identyfikacja poszczególnych przewodów,
  • łatwość rozbudowy rozdzielnicy,
  • bezpieczna eksploatacja i serwisowanie,
  • skrócenie czasu przyłączenia poszczególnych elementów,
  • łatwy pomiar rezystancji izolacji przewodów względem ziemi.

Ile przewodów można podłączyć do jednej złączki szynowej?

O tym, ile przewodów można podłączyć do złączki, decyduje jej budowa. Standardowe są modele jednobiegunowe, przystosowane do dwóch przewodów. Na rynku dostępne są jednak bardziej zaawansowane rozwiązania, umożliwiające podłączenie nawet trzech lub czterech przewodów. Warto też wspomnieć o złączkach jednotorowych, w których dochodzi do podłączenia przewodów do jednego bieguna. W przypadku złączek piętrowych występuje budowa dwutorowa lub trzytorowa - czyli inaczej wielobiegunowa. 

Złączki szynowe w ofercie sklepu el12.pl

W ofercie sklepu el12.pl znalazły się różnego rodzaju złączki szynowe, przystosowane zarówno do prostych instalacji, jak i systemów bardziej zaawansowanych. W naszym asortymencie posiadamy modele o różnej ilości złącz (od 1 do 16). Oferujemy klasyczne złączki gwintowe oraz nowocześniejsze modele zaciskowe. Prowadzimy także sprzedaż modeli hybrydowych.

Na el12.pl znajdują się złączki szynowe pochodzące jedynie od renomowanych producentów tego rodzaju osprzętu. Oferujemy modele tak uznanych marek, jak Simet, Wago Elwag, ETI Polam, EM Group oraz An-Kom. Poza złączkami w ofercie znalazły się także wkładki bezpiecznikowe i wiele innych pomniejszych elementów wykorzystywanych do prawidłowego montażu osprzętu.

Czas realizacji zamówienia zależy przede wszystkim od aktualnych stanów magazynowych sklepu. O tym, czy dany rodzaj złączki jest dostępny, informuje odpowiednia adnotacja na karcie produktowej. Jeśli nie znaleźli Państwo odpowiedniego dla siebie modelu osprzętu lub mają Państwo pytania dotyczące dostępności poszczególnych produktów, zachęcamy do kontaktu.