Amperomierz – co trzeba o nim wiedzieć?

Nazwa amperomierz może kojarzyć się z lekcjami fizyki, na których prawdopodobnie większość z nas usłyszała o nim po raz pierwszy. Dowiedzieliśmy się wtedy, że choć nie jesteśmy w stanie zobaczyć prądu, to możemy zmierzyć jego wartość płynącą w poszczególnej gałęzi obwodu. To zadanie ułatwi nam właśnie amperomierz. Sprawdź, co stoi za mechanizmem jego działania i kiedy to urządzenie przyda się w praktyce.

Czym jest amperomierz?

Amperomierz to przyrząd, który służy do pomiaru natężenia prądu w obwodach elektrycznych. Za jego pomocą możemy nie tylko określić, ale i monitorować prąd. Nazwa wywodzi się od jednostek określających poziom natężenia – amperów. Wartości prądu można mierzyć nim w różnych zakresach (od mikroamperów do kiloamperów). Amperomierz został jednym z najważniejszych narzędzi używanych w elektronice i elektrotechnice. Zasada jego działania polega na tym, że musi być on włączony w obwód elektryczny. W tym celu zastosowana jest specjalna cewka, która ma bardzo mały opór elektryczny. Podczas przepływu prądu przez nią powstaje pole magnetyczne, a to z kolei powoduje ruch wskazówki amperomierza.

Amperomierz cyfrowy SM601
Amperomierz cyfrowy przekładnikowy HAGER SM601 0-600A
Amperomierz analogowy SM015
Amperomierz analogowy bezpośredni HAGER SM015 0-15A

Dostępne typy amperomierzy

Warto mieć świadomość, że dostępnych jest kilka typów tego urządzenia. Istnieją amperomierze analogowe, które wskazują wartość przez wychylenie wskazówki urządzenia mechanicznego, a także mierniki cyfrowe wyposażone w układy elektroniczne. Coraz częściej pojawiają się także mierniki wielofunkcyjne – to idealnie rozwiązanie dla osób, które poszukują sprzętu pozwalającego na zmierzenie nie tylko natężenia prądu, ale także poziomu napięcia elektrycznego, rezystancji mocy bądź spadku napięcia. Wyróżniamy następujące amperomierze, które różnią się sposobem oddziaływania przewodnika z prądem i pola magnetycznego:

  • magnetoelektryczne,
  • elektromagnetyczne,
  • elektrodynamiczne,
  • indukcyjne.

W jakich sytuacjach używa się amperomierzy?

Urządzenia te przydatne są szczególnie elektrykom, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem instalacji. Przy montażu obwodu elektrycznego czy łączeniu urządzeń elektrycznych amperomierz wskaże, czy obwód został poprawnie zamontowany. Miernik jest także pomocny przy domowych awariach, ponieważ za jego pomocą możemy odkryć przyczynę kłopotów z elektrycznością. Co więcej, dzięki niemu sprawdzimy pobór mocy danego sprzętu bądź skutecznie określimy, które urządzenie jest powodem wyższych rachunków za energię elektryczną.

Amperomierz – o tym pamiętaj

Mimo że rola wszystkich amperomierzy jest podobna, każdy rodzaj mierników dostosowany jest do różnych warunków. Czasami możemy narazić amperomierz na zbyt wysoką temperaturę czy wilgoć, a należy pamiętać, że każde urządzenie ma inny poziom ochrony przed takimi czynnikami zewnętrznymi. Przed zakupem warto zapoznać się z opisami producentów. Jest to istotne szczególnie wtedy, kiedy będziemy używać sprzętu do pracy na co dzień – nie dość, że powinien być dokładniejszy, to jeszcze bardziej odporny na działanie wody czy temperatury. Często bowiem amperomierza używa się przy pracach na zewnątrz budynku, a nie chcemy przecież, żeby doszło do przykrej niespodzianki.

Wysokiej jakości amperomierz, który został odpowiednio dobrany do właściwości instalacji, umożliwi Ci sprawdzenie działania obwodu elektrycznego czy poziomu działania sprzętów. Mając świadomość działania, a także funkcji amperomierzy, z pewnością znajdziesz ten, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom