Dzwonek do drzwi – jaki wybrać?

O wyborze odpowiedniego dzwonka do drzwi nie powinien decydować tylko jego dźwięk. Bardzo istotna jest również kwestia montażu tego urządzenia.

Dzwonki są szczególnie przydatne w domach i dużych mieszkaniach, gdzie nie zawsze jesteśmy w stanie usłyszeć pukanie do drzwi. Podstawowym kryterium ich podziału jest obecność okablowania lub jego brak.

Dzwonki przewodowe

To klasyczny rodzaj dzwonków, który od lat stosowany jest w polskich domach. Tego typu modele posiadają przewody podpinane do sieci elektrycznej. Ponadto zawierają kable łączące przycisk z odbiornikiem. Niekwestionowaną zaletą klasycznych dzwonków jest stałe zasilanie. W ich przypadku nie musimy się martwić, że w pewnym momencie dojdzie do wyczerpania baterii i w efekcie przestaną działać. Przeszkodą może być jednak sam montaż. W wyremontowanych pomieszczeniach trudno będzie zamaskować wspomniane okablowanie. Obecność przewodów sprawia, że ten rodzaj dzwonków jest też o wiele bardziej awaryjny.

Dzwonki przewodowe zasilane są różnym napięciem. Najczęściej spotyka się modele 230, 12, 8 i 6 V.

Dzwonki bezprzewodowe

Alternatywą dla klasycznych dzwonków są gongi bezprzewodowe. Jak wskazuje nazwa, do ich działania nie wykorzystuje się okablowania. Sygnał między włącznikiem a sygnalizatorem przesyłany jest drogą radiową. Dzwonki bezprzewodowe są bardzo łatwe w montażu. Ich wadą mogą być jednak akumulatory, które po pewnym czasie się wyczerpują. Należy też pamiętać o kwestii zasięgu. Modele z wyższej półki działają nawet, gdy odbiornik będzie oddalony od włącznika nawet o 100 metrów. Przeważnie jednak urządzenia tego typu mają zasięgi rzędu 15-20 metrów.

Odporność na zmienne warunki atmosferyczne

Inaczej należy podejść do zakupu dzwonka, jeśli znajdzie się on na zewnątrz budynku. Powinien on wówczas być odporny na zmienne warunki atmosferyczne (wilgoć, mróz, wysokie i niskie temperatury). Ponadto nie należy w takim wypadku stosować dzwonków działających pod napięciem 230V. Bezpieczniej jest zamontować modele 8 lub 6-woltowe.

Dźwięk dzwonka

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze dzwonka jest wydawany przez niego dźwięk. Obecnie możemy zdecydować się na różne sygnały oraz melodie. Praktyczną funkcją jest również możliwość regulacji głośności.

Dodatkowe funkcje i wygląd

Dla niektórych osób ważny będzie także wygląd dzwonka. Wśród współcześnie produkowanych modeli można znaleźć nowoczesne i designerskie sygnalizatory. Istnieją też dzwonki wyposażone w dodatkowe funkcje, np. sygnalizację świetlną lub kamery. Można również znaleźć modele, do których dołączany jest specjalny pilot, wibrujący w chwili, gdy ktoś zadzwoni do drzwi.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne