Oświetlenie ogrodowe – jakie kupić? Gdzie zamontować?

Ogród można oświetlić na dwa sposoby: za pomocą lamp zasilanych prądem lub popularnych solarów, które czerpią energię z promieni słonecznych. Obie metody są w stanie nadać posesji odpowiedniego klimatu, choć z ich zastosowaniem wiąże się kilka utrudnień.

Oświetlenie ogrodowe spełnia trzy podstawowe funkcje – ozdobną, funkcjonalną i ochronną. Do montażu lamp na posesji najczęściej skłania pierwsza z nich. Dobrze zaprojektowana iluminacja jest w stanie całkowicie odmienić najbliższy teren wokół domu i nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Oświetlenie ogrodu niesie też kilka praktycznych korzyści. Dzięki niemu o wiele przyjemniej spędza się czas na zewnątrz po zmroku, np. podczas długich letnich wieczorów. Tego typu lampy zwiększają również bezpieczeństwo domowników. Oznaczają strategiczne punkty na posesji, takie jak schody, które w ciemności narażają nas na różnego rodzaju nieszczęśliwe wypadki. Ponadto skutecznie odstraszają złodziei od wejścia na prywatny teren.

Oświetlenie ogrodowe – elektryczne czy solarne?

Osoby decydujące się na oświetlenie ogrodowe stają zwykle przed dylematem: lampy elektryczne czy solarne? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Iluminacja zasilana bateriami słonecznymi jest zazwyczaj tańsza, a jej montaż nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac w ogrodzie. W porównaniu z lampami elektrycznymi, popularne solary mogą jednak świecić o wiele słabiej i tym samym mogą nie dać pożądanego efektu. Wiele zależy oczywiście od jakości zakupionych produktów.

Z kolei oświetlenie zasilane prądem wiąże się często z dużym wydatkiem. Na dodatek montaż systemu iluminacyjnego wymaga poprowadzenia do lamp okablowania. W większości przypadków wykonać może to wykwalifikowany elektryk, który wcześniej musi też przygotować projekt.

Instalacja elektryczna w ogrodzie

Aby zaoszczędzić sobie dodatkowej pracy, montaż instalacji elektrycznej najlepiej przeprowadzić jeszcze przed zagospodarowaniem ogrodu. Kable układa się w piasku o warstwie około 20 cm i w wykopie głębokim na 70 cm, co chroni je przed uszkodzeniem. Wszystko zostaje podpięte do sieci domowej (do oddzielnego obwodu dodatkowo chronionego wyłącznikami różnicowoprądowym - oraz nadmiaroprądowym). W przypadku dużych działek wykonuje się iluminacje zasilane napięciem sieciowym 230V. Do oświetlenia mniejszych ogrodów powinna wystarczyć instalacja o napięciu 12 lub 24 V. Trasa okablowania powinna być jak najkrótsza. Przewody nie mogą jednak przebiegać blisko wysokich drzew, fundamentów budynku mieszkalnego oraz rur wodociągowych.

Które punkty w ogrodzie warto oświetlić?

Przede wszystkim miejsca, które po zmroku mogą stanowić dla nas jakieś niebezpieczeństwo. Przykładem są schody, podjazd lub oczko wodne. Dużym ułatwieniem będzie również oświetlenie furtki i bramy wjazdowej. Ze względów estetycznych świetnie sprawdzi się iluminacja zamontowana w ogrodowych alejkach. Oprócz tego stosuje się oświetlenie wokół samego budynku, okazałych roślin oraz tzw. małej architektury. Wiele zależy też od naszych indywidualnych preferencji i samego projektu ogrodu.

Jakie oprawy ogrodowe kupić?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na lampy ogrodowe zasilane prądem, czy energią słoneczną, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania opraw. Będą one bowiem narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dobrze zatem zdecydować się na modele wykonane z materiałów wysokiej jakości. Istnieje możliwość wyboru lamp stojących i montowanych do ścian. Istotny jest też dobór żarówek. W przypadku oświetlenia ogrodowego najlepiej sprawią się diody LED, które są odporne na uszkodzenia i wykazują się największą energooszczędnością.