Jak wymienić żarówkę halogenową?

Aby żarówkę halogenową wymienić sprawie i bez problemu, trzeba przede wszystkim rozpoznać, z jakim gwintem i gniazdem mamy do czynienia. Od tego będzie zależało np. czy żarówkę należy wykręcać, czy wyciągać.

Przygotowując się do wymiany żarówki halogenowej pamiętać należy, żeby oprócz zachowania standardowych procedur bezpieczeństwa (jak odłączenie prądu), dodatkowo zadbać o wystudzenie całej oprawy świetlnej. Tego rodzaju żarówki potrafią mocno się rozgrzać, dlatego tuż po zgaśnięciu urządzenie może być gorące i łatwo się nim oparzyć.

Żarówki halogenowe są odmianą lamp żarowych, przy czym od zwykłych żarówek różnią się tym, że do ich wnętrza, poza gazem obojętnym, wprowadza się także halogen. W porównaniu ze skutecznością żarówek zwykłych (wynoszącą od 5 do 12 lm/W), skuteczność halogenów jest znacznie wyższa (około 14 do 28 lm/W).

W sklepie EL12.com znaleźć można następujące rodzaje oświetlenia halogenowego:

  • - reflektorowe,
  • - liniowe,
  • - niskonapięciowe,
  • - na napięcie 230V.

Rodzaje trzonków w żarówkach halogenowych

Żarówki halogenowe różnią się między sobą kształtem, rodzajem trzonka i mocą. Najczęściej są one przystosowane do klasycznego napięcia sieciowego 230V oraz napięcia obniżonego 12V.

W przypadku halogenów pracujących pod napięciem 230V najczęściej stosowane są te z trzonkami:

- E27 – jeden z najczęściej spotykanych gwintów, potocznie nazywany dużym. Większość żarówek energooszczędnych, halogenowych i LED posiada właśnie gwint E27. Jego średnica wynosi 27 mm (stąd nazwa);

- E14 – gwint mniejszy od E27, dlatego potocznie nazywa się go małym. Jego średnica wynosi 14 mm;

- GU10 – gwint ten ma tak zwane mocowanie bagnetowe. Żarówki z tym trzonem są używane głównie do opraw punktowych przeznaczonych do instalacji 230V. Gwint GU10 zbudowany jest z dwóch metalowych końcówek umieszczonych w odległości 10mm od siebie;

- GU5.3 – to gwint wtykowy, którego końcówki umieszczone są w odległości 5,3 mm od siebie. Żarówki z tym trzonkiem najczęściej używane są w łazienkach, kuchniach i w lampach zewnętrznych do ogrodu. Działają w instalacjach 12V, dlatego też można używać ich w miejscach zawilgoconych,

- GU4 – trzonek żarówki halogenowej z reflektorem o średnicy 35 mm.

Jak wyjąć żarówkę halogenową?

Aby w bezpieczny i prawidłowy sposób wymienić żarówkę, należy sprawdzić na opakowaniu, z jakim gwintem lub trzonkiem mamy do czynienia. W najprostszym przypadku klasycznych gwintów, aby zdemontować żarówkę wystarczy ją wykręcić.

W przypadku gniazda GU10 niezbędne jest w pierwszej kolejności lekkie przekręcenie żarówki w lewo (około ¼ obrotu) i następnie pociągnięcie jej do siebie. Jeżeli demontujemy halogeny wciskane, trzeba będzie najpierw odpiąć zabezpieczenia i następnie wyciągnąć żarówkę.

Czasami może się zdarzyć, że halogenu nie da się wygodnie chwycić (np. dlatego, że jest zbyt głęboko schowany w suficie). W takiej sytuacji warto jest użyć specjalnych przyssawek, które pozwolą na bezproblemowe i bezpieczne usunięcie zepsutej żarówki.

Montaż nowej żarówki halogenowej

Montowanie nowej żarówki halogenowej może być nieco trudniejsze od demontażu, ponieważ trzeba bardzo uważać, by jej nie zatłuścić. Zwykłe dotknięcie szklanej obudowy palcami może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia lampy. Dlatego przy wymienianie halogenów często polecane jest używanie czystych rękawiczek (np. bawełnianych) albo odpowiedniej przyssawki.

Sam montaż będzie – podobnie jak demontaż – ściśle zależny od rodzaju trzonka lub gwintu. I tak dla gwintów E27 i E14 będzie to wkręcenie, w przypadku GU10 włożenie i obrócenie w prawo, a w produktach wciskanych –włożenie i zabezpieczenie giętkimi drucikami.