Oświetlenie biura - na co zwrócić uwagę?

Zapewnienie właściwego oświetlenia w biurze to obowiązek nałożony na pracodawcę przez obowiązujące prawo. Światło należy dopasować m.in. do trybu i charakteru pracy, ale też do wystroju wnętrza.

Projektując oświetlenie biurowe należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, jak rozmiar powierzchni pomieszczenia, charakter pracy (np. praca siedząca przy komputerze) oraz tryb pracy (nocny lub dzienny). Ważny jest też sposób zagospodarowania przestrzeni, czyli czy zbudowana została na planie otwartym (tzw. open space), czy jest złożona z mniejszych pomieszczeń z wieloma stanowiskami pracy. Inaczej bowiem będzie wyglądało oświetlenie sali konferencyjnej lub dużego call center, a inaczej recepcji i gabinetu. W każdym przypadku zasada mówi, że dobre oświetlenie miejsca pracy powinno łączyć światło naturalne ze sztucznym.

Jakie światło będzie najlepsze w biurze?

Zazwyczaj w przestrzeni biurowej stosuje się światło o barwie dziennej, które mieści się w przedziale 5000-6500 K. Taki rodzaj światła wpływa pozytywnie na nastrój i wspomaga koncentrację. Ważnym w tym temacie współczynnikiem jest też Ra, który wskazuje sposób oddawania barw, a wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego, widmo ciągłe). W biurze korzystnie jest wybrać żarówki lub świetlówki, których wartość Ra waha się w granicach 85-90.

Oświetlenie wykorzystywane w biurach można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: oświetlenie główne (sufitowe - powinno ono równomiernie doświetlać całą powierzchnię biurową) i punktowe (miejscowe np. przy konkretnym biurku).

W przypadku otwartych powierzchni biurowych najczęściej stosuje się świetlówki liniowe. Takie rozwiązanie warto wspomóc dobranym indywidualnie oświetleniem miejscowym. Do tego drugiego zadania znakomicie nadadzą się różnego typu lampki biurkowe i podłogowe, reflektorki halogenowe lub LED-owe, a także LED-owe taśmy świetlne, światłowody i panele świetlne. W każdym przypadku trzeba pamiętać, by ustawić światło pod odpowiednim kątem tak, aby od niczego się nie odbijało.

Jakie oświetlenie do pracy przy komputerze?

Ponieważ komputer emituje własne światło, należy zminimalizować kontrast między ekranem a otoczeniem. Strumień światła powinien padać z góry na biurko lub klawiaturę, ale nie na monitor/matrycę. Zaleca się też oświetlać ścianę za ekranem oraz biurkiem. Dzięki temu oczy nie męczą się zbyt szybko.

Dużym problemem dla pracowników będzie odbijanie się w monitorze jaskrawych części opraw oświetleniowych, czyli tzw. efekt olśnienia. Aby go ograniczyć, warto zastosować lampy emitujące światło rozproszone.

Gdzie szukać oszczędności?

Nowoczesne źródła światła pozwalają w wyraźnym stopniu zredukować wydatki na energię. Dzięki dużej różnorodności można wybrać takie żarówki lub świetlówki, które wytworzą więcej światła przy mniejszej mocy. Tym sposobem zaoszczędzimy nie tylko na rachunkach, ale też na utrzymaniu i wymianie systemu oświetlenia.

Dlatego w biurach warto zastanowić się nad rozwiązaniami korzystającymi z nowoczesnych diod LED. Tego rodzaju oświetlenie ma zazwyczaj bardzo dobry współczynnik Ra (powyżej 80) i charakteryzuje się kilkukrotnie mniejszym zużyciem energii elektrycznej.