Oświetlenie nad wyspą kuchenną - jak je zaprojektować?

Aby kuchnia urządzona była w sposób wygodny, bezpieczny i ergonomiczny, należy zaplanować w niej trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, dekoracyjne i użytkowe. To ostatnie będzie zastosowane w takich miejscach, jak blat czy wyspa kuchenna.

Jako oświetlenie ogólne najlepiej sprawdzi się klosz w centralnym punkcie pomieszczenia. Oświetlenie dekoracyjne może mieć różne kolory i najczęściej stosuje się w tym przypadku niewielkie lampki i żarówki. Oświetlenie robocze natomiast ma przede wszystkim zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracy we wskazanym obszarze tj. na stole, blacie albo wyspie kuchennej. Dlatego światło powinno być jasne i równomiernie oświetlać całą przestrzeń, na której przygotowuje się lub spożywa posiłki.

Oświetlenie w kuchni – najważniejsze zasady

Dzięki szerokiej gamie modeli lamp dostępnych w sklepie El12 (m.in. opraw wiszących i biurowych), oświetlenie wyspy i kuchni można zaprojektować na kilka sposobów. Jeżeli kuchnia ma dostęp do światła dziennego, w miejscach przeznaczonych do pracy można zastosować oświetlenie zimne (powyżej 5300 K – wartość ta podana jest na opakowaniu żarówki). Jeśli natomiast światła naturalnego jest mało, kuchnię lepiej jest wypełnić światłem naturalnym (3300 K a 5300 K) albo nawet ciepłym (które ma temperaturę barwową poniżej 3300 K).

Stosując w kuchni kilka rodzajów oświetlenia możemy ogólnie wypełnić ją światłem naturalnym, punktowo (w miejscach zadaniowych) dodając żarówki nieco zimniejsze, lepsze do wykonywania pracy. Światło ciepłe rozluźnia i relaksuje, w zimnym natomiast przedmioty widać wyraźniej, co jest istotne szczególnie w przypadku zajęć wymagających dużej precyzji.

Wybierając lampy i żarówki do kuchni należy pamiętać też, żeby były one odporne na kontakt z parą wodną i innymi zanieczyszczeniami, które mogą znajdować się tym pomieszczeniu.

Jak oświetlić wyspę kuchenną – rodzaje lamp

Wyspa kuchenna najczęściej ma kształt prostokątny lub kwadratowy i należy do niego dobrać zastosowanie oświetlenie. W przypadku wyspy podłużnej zastosować można albo jedną lampę wiszącą prostokątną, albo kilka lamp. W przypadku drugiego rozwiązania dobrze jest zamocować klosze w odległości 40-60 cm od siebie. W każdym przypadku wysokość od blatu do klosza powinna wynosić przynajmniej 55-60 cm, a jeśli mamy do czynienia z dużym i bardzo dekoracyjnym abażurem, to nawet 75-90 cm. Dzięki temu nie zdominuje on wizualnie całości.

Jeżeli wyspę oświetlać ma jedna lampa z abażurem warto zadbać, aby był on zamknięty od góry, dzięki czemu światło nie będzie rozpraszane po suficie. Od dołu taki klosz także powinien być przesłonięty szybą albo tworzywem. Pozwoli to ładnie rozproszyć światło oraz będzie dodatkową ochroną np. przed zachlapaniem.

Lampy skierowane w dół (czy to jedna dominująca, czy np. trzy w rzędzie), wyeksponują to co znajduje się poniżej: stół, wyspę, podłogę, blaty i dodatki na nich postawione. Warto pamiętać, że mogą one optycznie pomniejszać pomieszczenie, ale jednocześnie pozwalają tworzyć bardzo przyjemny klimat.

Oryginalnym i wygodnym pomysłem jest okap z punktowym oświetleniem. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie, jeśli na wyspie zamontowana jest kuchenka.

Aby dodatkowo wizualnie wyeksponować wyspę kuchenną warto rozważyć zamontowanie nad nią lamp LED w suficie podwieszanym. Wtedy także należy pamiętać, aby rozmieścić je w równych odległościach od siebie tak, aby równomiernie oświetlały całą przestrzeń. Podobną rolę mogą spełniać lampy sufitowe na regulowanym ramieniu oraz reflektory sufitowe z możliwością zmiany kierunku padania światła.

Oświetlenie wyspy kuchennej – przydatne rozwiązania

Jeżeli nad wyspą zamontowanych jest kilka lamp, warto zastanowić się nad takim ich podłączeniem, żeby była możliwość włączenia także tylko np. jednej czy dwóch. Będzie to funkcja przydatna w przypadku, gdy wykonujemy jakąś czynność tylko z jednej strony wyspy.

Przydatnym rozwiązaniem może być także ściemniacz światła. Bez względu na to, na jaki system oświetlenia się zdecydujemy, urządzenie to pozwoli łatwo i szybko zmienić ogólną jasność w pomieszczeniu, w zależności od potrzeby i warunków. W ofercie sklepu EL12.pl znaleźć można np. bezprzewodowy ściemniacz światła sterowany pilotem.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne