Oświetlenie schodów – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie schodów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale też pełni funkcję estetyczną. Na jakie rozwiązania możemy zdecydować się, montując lampy w obrębie stopni?

Oprawy oświetleniowe znajdujące się za plecami osoby schodzącej po schodach sprawiają, że stopnie są słabo widoczne, a to może doprowadzić w skrajnym przypadku do upadku i groźnego urazu. Montaż lamp na klatce schodowej zwiększa zatem bezpieczeństwo domowników. Przez odpowiednie dobranie światła jesteśmy też w stanie uzyskać wyjątkową ozdobę i sprawić, że schody w domu staną się jedną z największych atrakcji.

Jakie powinno być oświetlenie schodów?

Światło w obrębie schodów powinno być dyskretne. Nie ma potrzeby rozjaśniać klatki schodowej jaskrawymi i oślepiającymi lampami. Odpowiednią widoczność zapewni iluminacja o natężeniu mniejszym niż w przypadku żarówek montowanych np. w salonie, kuchni lub łazience. Ważne jest, by oświetlone zostały wszystkie stopnie, a światło było włączane i wyłączane za pomocą tzw. przełączników schodowych instalowanych zarówno na szczycie, jak i na dole klatki.

Rodzaje oświetlenia schodowego

Oświetlenie schodowe najłatwiej podzielić ze względu na miejsce montażu lamp. W ten sposób rozróżnia się iluminacje pionowe instalowane na ścianie oraz poziomie umieszczane najczęściej pod schodami.

Pierwszy typ to rozwiązanie klasyczne. Oświetlenie tego rodzaju przybiera formę lamp montowanych w ścianie na różnych wysokościach. Oprawy znajdujące się powyżej wzroku osoby idącej po schodach są zwykle kinkietami. Coraz powszechniejsze są natomiast lampy montowane tuż nad stopniami. W tym przypadku stosuje się płaskie i niewielkich rozmiarów oprawy.

Oświetlenie poziomie schodów występuje najczęściej w nowszych domach. Często do jego wykonania stosuje się taśmy LED umieszczane pod schodami. Ich montaż jest łatwy, a światło nieoślepiające.

Alternatywą dla lamp montowanych pod schodami są lampy umieszczane bezpośrednio w płaszczyźnie stopni. Przybierają one najczęściej formę oczek. Oprawy tego rodzaju muszą mieć jak najwyższy stopień ochrony IP ze względu na fakt, że będą na nich stawiane kroki.

Jakie żarówki stosować do oświetlenia schodów?

Do oświetlenia schodów stosuje się najczęściej lampy LED oraz halogeny. Te pierwsze cechują się niewielkim poborem mocy i długą żywotnością. Drugie z kolei są tańsze, mają cieplejsze światło, ale jednocześnie ich czas działania jest zdecydowanie krótszy. LED-y lepiej sprawdzą się w przypadku iluminacji schodów wewnętrznych ze względu na mniej jaskrawą barwę światła. Halogeny korzystniej zamontować na zewnątrz, gdzie powinno nam zależeć na mocniejszym oświetleniu.

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne