Oświetlenie sypialni – na co zwrócić uwagę?

Aby oświetlenie sypialni spełniało nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także użytkową, trzeba odpowiednio dobrać jego barwę oraz natężenie. Dodatkowo zastosowanie kilku pomysłowych rozwiązań pozwoli na osiągnięcie ciekawych i niebanalnych efektów.

Projektując oświetlenie sypialni przede wszystkim trzeba pomyśleć o tym, na ile jest ona doświetlona światłem dziennym, a co za tym idzie, jak bardzo potrzebne jest sztuczne oświetlenie dodatkowe. W tego rodzaju pomieszczeniach zwykle nie potrzeba silnego źródła światła, które mocno i wyraźne doświetla każdy kąt, ponieważ jest to strefa relaksu, a nie pracy.

Jak dobrać barwę światła w sypialni?

Jeżeli chodzi o barwę światła, to ogólna zasada mówi, że światło zimne (powyżej 4800-5000K) lepiej jest stosować w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, a ciepłe w tych, w których można wypocząć i się zrelaksować, dlatego w sypialni warto postawić przede wszystkim na źródła emitujące światło o barwie ok. 2700 - 3000K. Dzięki temu całe pomieszczenie będzie wyglądało przytulniej i łatwiej będzie się w nim zrelaksować, niż w oświetlonym ostrym, białym i zimnym światłem pokoju.

Nie tylko oświetlenie sufitowe

Sypialnia daje wiele możliwości aranżacji oświetlenia, ponieważ wykorzystać można w niej – oprócz klasycznych lamp wiszących – także inne rodzaje opraw. Ponieważ przy łóżku często ustawione są szafki nocne, pomieszczenie doświetlić można lampkami nocnymi stojącymi. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, pozwalające doświetlić miejsce, w którym np. lubimy czytać książkę. Z drugiej strony różnorodność lamp stojących pozwala wdrażać najróżniejsze pomysły kompozycyjne, które – w razie ewentualnej potrzeby – w dość prosty sposób można modyfikować.

W sypialniach bardzo dobrze sprawdza się miękkie, rozproszone światło, które nie męczy wzroku. Taki rodzaj oświetlenia można osiągnąć stosując kuliste lampy z abażurami wykonanymi z lekkiego, subtelnie prześwitującego materiału. W efekcie unikniemy też wyraźnych cieni rzucanych na ściany i podłogę pomieszczenia.

Wygoda i praktyka w oświetleniu sypialni

Na etapie projektowania instalacji elektrycznej w sypialni warto pamiętać o rozwiązaniach, które sprawią, że sterowanie oświetleniem będzie wygodniejsze. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest włącznik schodowy, który daje możliwość włączania i wyłączania jednego światła z różnych miejsc. Montując go, zyskamy możliwość włączenia głównej lampy przy wejściu do pomieszczenia, a wyłączenia jej np. przy łóżku. Jeśli światłem chcemy sterować z trzech miejsc, to poza montażem dwóch przełączników schodowych między nimi trzeba zainstalować dodatkowo jeden krzyżowy (lub odpowiednio więcej, jeśli światło będzie włączane z więcej niż trzech miejsc).

Dobry pomysłem będą także ściemniacze światła. Skorzystać z nich można wtedy, gdy w aranżacji zdecydujemy się np. na kilkuramienne żyrandole, które dają zazwyczaj mocne światło. Ściemniacz pozwoli kontrolować natężenie żarówek, co gwarantuje nie tylko intymną atmosferę, ale i niższe rachunki za energię elektryczną.

Oryginalne pomysły oświetleniowe

Umiejętne sterowanie światłem pozwala wywołać wrażenia, które wpływają na to, jak odbieramy dane pomieszczenie. Jeśli chcemy, aby sypialnia wydała się wizualnie większa, a dodatkowo zależy nam na wielu możliwościach oświetlenia pokoju, dobrym rozwiązaniem będzie stylowy żyrandol sufitowy zestawiony z kinkietami ściennymi. Wybierając kinkiety warto pamiętać jednak, aby ich klosze wykonane były z lekko prześwitującego materiału, dzięki czemu zyskamy w pomieszczeniu łagodną poświatę.

Ciekawym zabiegiem w sypialni może okazać się zawieszenie głównej lampy tuż nad wezgłowiem łóżka zamiast klasycznie – na środku pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich pokojach, w których nie ma miejsca na dwie szafki nocne z lampkami. A jeśli zainwestujemy w system przyciemniania, główna lampa zapewni zarówno światło do czytania jak i do relaksu.

W sypialniach coraz częściej wykorzystywane są także neonowe napisy, które dodają charakteru i uroku oraz mogą doświetlić przestrzeń. Warto pomyśleć także o lampionach np. ustawionych na podłodze.