Oświetlenie wejścia do domu - o czym pamiętać?

Projektując oświetlenie wejścia do domu należy przede wszystkim pamiętać o walorach użytkowych instalacji, a zatem odpowiednio zamieścić źródła światła oraz wykonać wszystko z materiałów odpornych na działanie skrajnych temperatur czy wilgoci. Dla wygody i bezpieczeństwa warto zadbać też o zamontowanie m.in. czujników ruchu.

W zależności od zastosowanego rozwiązania, na oświetlenie wejścia do domu może składać się system oświetleniowy na bramie lub furtce, oświetlenie ścieżki prowadzącej do wejścia i wreszcie samego wejścia. Jeśli odległość między drzwiami a ogrodzeniem jest mała, czasami wystarczy jedno rozwiązanie, na ogół jednak wygodniej jest zastosować osobne źródła światła.

Oświetlenie zewnętrzne domu najlepiej planować jeszcze na etapie projektowania budynku i otoczenia, bo wtedy najłatwiej jest przewidzieć rozmieszczenie punktów świetlnych, można też zaprojektować najwygodniejsze i najbezpieczniejsze drogi prowadzenia przewodów zasilających.

Oprawy i żarówki przeznaczone do zastosowań na zewnątrz domu

Do oświetlenia wejścia do domu, a także wjazdu lub bramy, można stosować np. halogeny, świetlówki albo nowoczesne oprawy LED. Do stosowania na zewnątrz nie poleca się zwykłych żarówek, lepiej zamontować świetlówki kompaktowe i halogeny, a także rtęciowe źródła światła i żarówki typu PAR (z ang. parabolic aluminized reflector), które precyzyjnie kształtują wiązkę światła. Lampy powinny być zasilane napięciem sieciowym 230 V lub niskim 12-24 V, ale z użyciem transformatora.

Oprawy muszą być przystosowane do instalacji na zewnątrz. Przekonamy się o tym, sprawdzając oznaczony na opakowaniu indeks IP. Aby bezpiecznie stosować żarówkę poza budynkami, należy wybrać taką o wartości IP co najmniej 44. Ważne też, by przewody były odpowiednio zabezpieczone izolacjami przed wilgocią oraz możliwością uszkodzenia.

Instalację zasilającą zewnętrzne oświetlenie najlepiej podłączyć do oddzielnego obwodu instalacji domowej, chronionego dwoma rodzajami wyłączników, czyli nadmiarowoprądowym, dobranym do mocy obciążenia oraz przeciwporażeniowym (różnicowoprądowym).

Czujniki, czyli wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności

Planując oświetlenie wejścia do domu warto pamiętać o czujnikach zmierzchowych, które mierzą natężenie światła i dzięki temu włączają lampy wieczorem, a wyłączają je o świcie. Wybierając konkretny model urządzenia warto zwrócić uwagę na funkcję regulacji progu czułości, która pozwala dostosować ich działanie do różnych warunków świetlnych (np. o różnych porach roku).

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem umożliwiającym oszczędzanie energii są czujniki ruchu, które włączają oświetlenie tylko wtedy, gdy wykryją ruch na kontrolowanym przez siebie obszarze. Czujniki można montować jako samodzielne urządzenia i podłączać je do instalacji. Są także rozwiązania gotowe, fabrycznie zintegrowane z oprawami. Przy zakupie czujnika warto zwrócić uwagę, by miał jednocześnie wbudowaną sondę natężenia światła, dzięki której będzie uruchamiał się jedynie po zmierzchu.

Instalacja czujnika ruchu to metoda na obniżenie rachunków za energię elektryczną i sposób na podniesienie bezpieczeństwa, ponieważ jeśli do budynku będzie zbliżał się intruz, po wykryciu ruchu przez czujnik włączone zostanie światło.

Pomysły na aranżacje świetlne

Najbardziej praktycznym oświetleniem wejścia do domu jest symetryczne zamontowanie kinkietów nad drzwiami wejściowymi lub obok nich (mogą być zamontowane na około 2/3 wysokości lub przy górnej krawędzi drzwi, zawieszone na ścianie powinny pasować do elewacji budynku). Jeśli nad wejściem jest zadaszenie, można zamontować na nim plafony lub oświetlenie halogenowe.

Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem będzie oświetlenie w stopniach schodów wejściowych lub w ścianie wzdłuż nich (w zależności od sposobu montażu schodów).

Ładnie prezentują się również słupki świetlne montowane wzdłuż wejścia do domu. W ofercie El12 znaleźć można lampy ogrodowe w rożnych kształtach i kolorach, pozwalające tworzyć ciekawe aranżacje.