Maty grzewcze – wady i zalety

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może działać dzięki zamontowanym pod posadzką kablom lub matom grzewczym. Te drugie cieszą się coraz większym wzięciem, głównie za sprawą łatwego montażu.

Maty grzewcze to specjalne urządzenia umieszczane w podłodze, zapewniające ciepło w danym pomieszczeniu. Zbudowane są z siatek i przewodów. Mogą być stosowane zarówno do samodzielnej pracy, jak i do wspomagania ogrzewania głównego.

Łatwe w montażu

Największą zaletą mat grzewczych jest łatwość montażu. W przeciwieństwie do ogrzewania elektrycznego opierającego się na sieci przewodów lub ogrzewania wodnego, ich instalacja nie wymaga specjalistycznej wiedzy i przeprowadzania bardzo skomplikowanych prac remontowych. Maty umieszcza się na cienkiej warstwie kleju tuż pod powierzchnią podłogi. Najczęściej można je zamontować samodzielnie, dzięki czemu oszczędza się na kosztach zatrudnienia wykwalifikowanego fachowca. Jedyne o czym należy pamiętać, to konieczność zatrudnienia elektryka przed podłączeniem mat do sieci elektrycznej.

Funkcjonalność

Prawidłowo zamontowane maty grzewcze powinny skutecznie ogrzać dane pomieszczenie. Fakt, że znajdują się one pod stopami, wiąże się z kilkoma praktycznymi zaletami. Przede wszystkim system ogrzewania podłogowego nie powoduje unoszenia się kurzu, zapewnia równomierne rozłożenie ciepła na całej powierzchni pomieszczenia, a także nie wysusza powietrza. Ponadto maty grzewcze nie zagracają domu lub mieszkania. Świetnie sprawdzą się zatem na niewielkich metrażach. Wiele osób doceni również to, że w każdym pomieszczeniu indywidualnie można dostosować temperaturę do swoich potrzeb.

Do każdego pomieszczenia

Maty grzewcze można instalować w każdym pomieszczeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je np. w łazience lub kuchni. Pamiętać należy jednak, że nie umieszcza się ich bezpośrednio pod elementami tzw. stałej zabudowy, czyli pod wanną, kabiną prysznicową, kominkiem itp. Maty są też alternatywą dla innych technologii ogrzewania podłogowego, z których nie można skorzystać z różnych przyczyn (np. zbyt duże obciążenie stropu) w pomieszczeniach znajdujących się na wyższych kondygnacjach.

Cena

Jedną z nielicznych wad mat może być ich cena. Zazwyczaj są one droższe od kabli grzewczych, przy czym należy pamiętać, że tych ostatnich nie zainstalujemy samodzielnie. Oprócz tego montaż mat będzie wiązał się z niższymi kosztami niż w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego.

Ważną kwestią jest też cena eksploatacji. Jeśli maty pełnić będą funkcję ogrzewania głównego, wówczas miesięczne koszty mogą być stosunkowo wysokie. Dużo zależy oczywiście od ich mocy i czasu korzystania.

Kliknij, aby zobaczyć ofertę mat i innych urządzeń grzewczych: grzejniki konwektorowe

Mapa kategorii
Copyright - 2021 Przedsiębiorstwo el12 Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekty unijne